Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de Öker, Örs ve Topgider için ‘Adalet Nöbeti’ tutuldu

Bugün Almanya’nın Köln kentinde AABK Onursal Başkanı Turgut Öker ve Öker gibi haksız yere hukuk dışı uygulamalara maruz kalmış olan Gönül Örs ile Bekir Topgider için 69. Dayanışma Nöbeti tutudu. Dayanışmanın Sesi (Stimmen der Solidarität) Derneği  ile “Adalet Arayışı Platforumu” tarafından düzenlenen adalet nöbettine Köln, Düsseldorf ve Grevenbroich Cemevleri’nden gelen bir grup  Alevi yurttaşın yanı sıra, Almanlar ve  ademokratik kitle örgütlerinden gelen temsilciler katıldı. 
3 Haziran 2020 tarihinde, Saat: 18:00’de Köln’deki Wallrafplatz meydanında tutulan adalet nöbetine Federal Almanya Parlamentosu SPD Milletvekili Frank Schwabe ile Sol Parti Köln Mecliş Başkanı Jörg Detjen’de katıp konuşma yaptılar.
Adalet nöbetinde ilk konuşmayı, Köln Belediye Meclis üyesi ve Solparti Köln Başkanı Jörg Detjen yaptı. AKP iktidarının Koronavirüs salgını sürecinde hapishanelerinde 90 bin’i aşkın tutukluyu tahliye ettiğini fakat siyasi tutsakları serbest bırakmadığını belirten Sol Parti Köln Mecliş Başkanı Jörg Detjen’in konuşmasında  öne çıkan vurgu şuydu: ”Köln’lü Turgut Öker, Gönül Örs ve Bekir Topgider ayrı ayrı baskılar yaşadılar ve üçününde yurtdışı yasağı ile Almanya’ya dönüşü engelleniyor.” dedi.
SPD Milletvekili Frank Schwabe ise konuşmasında daha çok Hozan Cane’nin ve kızının üzerinde durdu. Türkiye’de yaşanan adaletsizlikleri, haksızlıkları ve hukuk dışı uygulamaları dile getirerek, ”Hozan Cane’nın tutuklanmasının ardından kızı Gönül Örs ile oturup ne yapabileceğimizi konuştuk. Ardından kendisi de tutuklandı ve 16 Haziran’da ilk defa mahkeme karşısına çıkacak.”dedi. Frank Schwabe, konuşmasını Hozan Cane ve kızı Gönül Örs ile dayanışma içinde olacağını belirterek sonlandırdı.
Adaleti nöbetinde Dayanışmanın Sesi (Stimmen der Solidarität) Derneği adına da kısa bir konuşma yapıldı. Dayanışmanın Sesi adına yapılan konuşmada, ”Haziran ayında Alman vatandaşları Adil Demirci, Turgut Öker, Gönül Örs, Bekir Topgider ve Erdener Demirel’in duruşmaları var” denilerek, dayanışma çağrısı yapıldı.
Adalet nöbeti atılan sloganlaral son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir