Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP’li  Kaya: Sivas Katliamı’nın firari sanıkları neden ‘Terörden Arananlar Listesi’nde değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya İçişleri Bakanlığı’nın ‘Terörden Arananlar Listesi’nin hangi kriterlere göre hazırlandığını sorarak Sivas Davası firari sanıkları Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın bu listede adının bulunmamasına ilişkin bir soru önergesini Meclis gündemine getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan ve ‘Sivas Katliamı‘ olarak anılan olayın insanlığa karşı işlenmiş, örgütlü terör suçu kapsamına girdiğine dikkatleri çekerek yaptığı açıklamasında, “Sivas Davası, firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünden Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmektedir. Dava 2023 yılında zaman aşımına uğrayacaktır. Ancak İçişleri Bakanlığı ‘Terörden Arananlar Listesi’nde firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın isimleri bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

CHP’li Yıldırım Kaya’nın kamuoyunun aydınlatılması ve konunun Meclis’e taşınması adına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesi şu şekilde:

  1. İçişleri Bakanlığı “Terörden Arananlar Listesi” hangi kriterlere göre hazırlanmaktadır?
  2. Sivas Davası firari sanıklar; Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş “Terörden Arananlar Listesi”nde yer almamasının gerekçeleri nelerdir?
  3. Bakanlığınızca; Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş “Terörden Arananlar Listesi”ne eklenecek midir?
  4. Türkiye’de “Terörden Arananlar Listesi”nde kaç kişi yer almaktadır?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir