Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: ” Siyasi partileri ve demokrasi güçlerini bir araya getirmek”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat,  geçtiğimiz günlerde  Aleviler ile demokrasi güçlerinin ve  Alevilerin oy verdikleri partilerin bir araya gelerek  ittifak oluşturmlarına  nasıl baktığına ilişkin bir yazı kaleme aldı. Başkan Mat,  ” Doğrularda buluşmak”  başlıklı yazısında, birleşik mücadeleye  ve ittifaklar sorununa ilişkin düşüncelerini şu ifadelerle açıkladı:

Siyasi partileri ve demokrasi güçlerini bir araya getirmek !!! Demokrasi, barış, insan hak ve özgürlükleri konusunda siyasî partilerin, demokrasi güçlerinin bir araya gelmesi, ittifak kurması, ortak hareket etmesi hepimizin isteğidir, gönlümüzden geçen budur.

Doğru ya da yanlış bilinen birçok nedenden dolayı gönlümüzden geçen gerçekleşemiyorsa, inatla zorlamak bazen daha zararlı sonuçlar doğurabiliyor.

Alevilerin oy verdiği partilere bakıldığında istisnalar dışında genelinde CHP ve HDP’dir.

Bu partileri bir araya getirmek, illah da resmi bir ittifak kurmalarını zorlamak yerine, doğru yerde, dogru zamanda ve doğru kararlar almalarını sağlamak daha mantıklı gibi geliyor.

Resmi ittifaklar bazen hem ittifak kuran bileşenlerin kendi iç motivasyonuna, hem de ittifakın geriye dönülemez ortak hareket etme motivasyonuna zarar verebiliyor.

Gereksiz enerji, zaman kaybı, tartışmalar, çatışmaları önlemek amacıyla;

Siyasi partilerin, demokrasi güçlerinin kendi etki alanlarının daha da güçlenmesine olanak sağlayacak imkan ve koşullar yaratılmalıdır, imkan verilmelidir. “Taş yerinde ağırdır.”

Demokrasi, barış, insan hak ve özgürlükler temelinde;

doğru yerde, doğru zamanda, doğru kararlarda buluşmak ve ortak hareket etmek en güçlü ittifaktır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.