Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ATİK: Turgut Öker Yalnız Değildir!

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e konulan yurt dışı yasağının görüşleceği davanın duruşması, 18 Haziran 2020 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek. Davanın görülmesine azbir zaman kalmışken Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB ) ve Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB ), Avrupa’daki Alevilere bulundukları tüm şehirlerde, Öker için ”Adalet Nöbeti ” tututma çağrısı yaptılar.

Hakkında yurtdışına çıkış yasağı olan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker için,  Alevilerin 13 Haziran’da Avrupa’nın her yerinde tutacakları ”Adalet Nöbeti ” eylemine, ATİK ve AGİF’den de destek geldi.

ATİK, bugün ” Turgut Öker Yalnız Değildir! ” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı. ” Öker, Avrupa Demokratik Güç Birliğinin oluşum sürecine büyük katkılar sunmuştur. Yaptığı bir çok konuşmada devrimci önderleri ve devrimci değerleri sahiplenmiş ve onların yolundan gittiğini vurgulamıştır’’ ifadelerin yer aldığı açıklamanın devamında, iktidarın devrimci demokrat kesimlere ve Türkiye dışındaki muhaleflere  karş uyguladığı baskı politiklarına ilişkin şunlar ifade edildi:

”Faşizm, var olan düzenini korumak ve etkisini daha da arttırmak için her türlü yönteme başvurmaktadır. Dün olduğu gibi bugün de işe, devrimci demokrat kesimden başlamaktadır. Halkın iradesi ile seçilen milletvekillerini, belediye başkanlarını ve gerçekleri yazan- çizen aydınları hapse atması yada görevden uzaklaştırması bu saldırılara en somut örnektir. Bunun dışında Türkiye dışında yaşayıp, bulunduğu ülkede politik faaliyet yürüten insanlara da verilen ceza ve uygulanan prosedürler bu faşist politikaların bir başka ayağını oluşturmaktadır. Amaç, hem Türkiye içinde hemde Türkiye dışında muhalefeti susturmak ve korku dağı yaratmaktır. ”dedi.

Açıklamada, ATİK’in 13 Haziran Cumartesi günü Avrupa’nın birçok kentinde yapılacak olan adalet nöbeti eylemliklerine katılacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

” Turgut Öker uzun yıllar Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu’nda yönetici kadrosunda yer almış ve Türkiye siyasetinin, bulunduğu yerden doğru bir parçası olmuştur. HDP içerisinde seçim döneminde yer alması ve yıllardır yok sayılan Alevi toplumunun sesini duyurmaya çalışması faşizmin dikkatini üstüne çekmiş ve saldırılardan payını almıştır. Bir çok kez gözaltına alınan ve en son yurtdışı yasağı ile “cezalandırılan” Öker, Avrupa Demokratik Güç Birliğinin oluşum sürecine büyük katkılar sunmuştur. Yaptığı bir çok konuşmada devrimci önderleri ve devrimci değerleri sahiplenmiş ve onların yolundan gittiğini vurgulamıştır.

Bizler ATİK olarak, Turgut Öker nezdinde, faşizmin baskı politikalarına karşı direnen ve demokrasi mücadelesi yürüten, bundan kaynaklı ceza alan tüm dostlarımızı sahipleniyor ve 13 Haziran Cumartesi günü Avrupanın bir çok bölgesinde yapılacak olan eylemliklere katılım çağrısı yapıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir