Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler, Turgut Öker için Avrupa’nın dört bir yanında ‘Adalet nöbeti’ tuttu- Video

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’in, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı olduğu dönemde yaptığı konuşma ve açıklamalardan dolayı, hakkında açılan birden fazla dava var. Tüm duruşmalarına katılmasına rağmen, Öker‘e yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Öker’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması 18 Haziran’da Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek. Turgut Öker’e konulan yurtdışı yasağınının görüşüleceği 18 Haziran’daki duruşma öncesi davaya dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılğı daha üst seviyeye çıkarmak amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB ) ve Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB ) Avrupanın çeşitli ülkelerinde onlarca şehirde bir araya gelerek ‘Adalet nöbeti’ tuttu.  Adalet nöbeti eylemlerine birçok yerde devrimci-demokrat kitle örgütleride katilip destek verdiler.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’na bağlı olan Alevi federasyonlarının bölge örgütleri tarafından Almanya’nın Köln, Hannover, Frankfurt, Ludwigsburg, Mannheim, Giessen, Bremen, Hamburg, Ulm, Stuttgart, Mainz, Avusturya’nın Viyana, İnnsbruck ve Linz,  Fıransa‘nın Strazburg, Lyon, Essonne, Bordo, Nantes, Paris, İsviçire’nin Zürih,  Britanya’nın başkenti Londra ve Danimarka’nın Ringsted’de kentinde gerçekleştirilen adalet nöbetlerine  koranavirüs salgınına rağmen kitlesel katılımlar oldu.

 ALMANYA / KÖLN

Adalet nöbeti eyelemlerinin en kitleseli Almanya’nın Köln kentinde yapıldı. Köln Hauptbahnhof önünde kurula adalet nöbeti çadırının etrafında biraraya gelen Aleviler ve dostları taşıdıkları Almanca ve Türkçe dövizlerde, adaletsizlikler protesto ettiler. Köln‘deki adalet nöbeti eyelemine telefonla bağlanan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in yaptığı selamlama konuşması kitle tarafından coşkuyla alkışlandı. Öker’in ve diğer konuşmacıların konuşmlarına kitle attığı şu sloganlarla destek verdi: “Susma sustukça sıra sana gelecek,” “Alevilerin vicdanını yargılayamazsınız,” “Alevilerin taleplerini yargılayamazsınız”, “Alevilerin birliğini bozamazsınız…”

AABF NRW Bölge Temesilciliği tarafından Köln‘de düzenlenen adalet nöbet eylemine 200’ü aşkın kitlesel bir katılım oldu. Çoşkulu geçen eylemine bölgedeki cemevilerinin başkan, yönetci ve üyelerinin yanı sıra, AABF NRW Bölge yöneticileri ile AABF  ve AABK’den bazı yöneticiler de katıldı.

Köln Hauptbahnhof’un önünde tutulan adalet nöbeti eylemine konuşmacı olarak katılan NRW  Eyalet Parlamentosu Yeşiler Milletvekili Berivan Aymaz, Dr. Lale Akgün  ve  Sol Parti‘den Jörg Detjen’in konuşmları kitle tarafından ilgiyle dinlendi.

Adaleti nöbeti eyleminde AABF adına Genel Sekreteri Ufuk Çakır, AABF NRE  Bölge Temsilciliği adana ise başkan Soner Solmaz konuştu. Basın açıklamasının Almancası AABF NRW Bölge yöneticisi Vedat Bircan tarafından, Türkçesi ise AABF NRW Bölge yöneticisi Mesut Kabakçı tarafından okundu.

Çiler Fırtına’nın sunuculuk yaptığı adalet nöbeti eylemi, atılan coşkulu sloganlar ile sonlandırıldı.

 ULM

Ulm Belediye binasının  bulunduğu Marktplatz meydanında düzenlenen ‘Adalet Nöbeti’ eylemine Alevi derneklerinin yanı sıra, Alevilerin dostlar olan devrimci- demokratik  kurumlarda katıldılar. AABK Onursal Başkanı Turgut Öker için tutulan nöbete eylemine Ulm Alevi Kültür Merkezi,  ATİF, AGİF, ADHF, AGEB, ,DİDF, HDP aktivistleri ve çevredeki Cemevleri’nin üye ve yöneticileri katıldı. Ulm’daki eylemi diğer kentlerdeki eylemlerden farklı kılan kadın regiydi. Mor Kolektif, SKB ve Yeni Kadın adalet nöbeti eylemine kendi renkeriyle katıldılar. Eyleme Ulm  Halk Cephesi’de destek verdi.

Almanya Alevi Gençler Birliği’nin eski Eş Genel Başkanı Duygu Özer Yücel ile Alevi dedesi Ulaş Özer’in de katıldıkları Ulm’daki adalet nöbeti eyleminde, Ulm AKM adına Başkanı Kaan Yalçın konuştu.  Kann başkanın ardından konuşmasını yapması için AAGB  Eski Eşit  Başkanı Duygu Özer söz verildi.  “Adaletsizliğe boyun eğmeyeceğiz.” diyen Özer, konuşmasını: ” Onursal Başkanımız Turgut Öker’in yanındayız” ifadeleriyle sonlandırdı.

HANNOVER

‘‘  Adalet Nöbeti‘‘ eylemi Hannover’de gerçekleştirildi. Hannover AKM‘nin Opern Platz’ta yaptığı adalet eyelemine DİDF Hannover, ATİF Hannover, Sol Parti , Die Linke ve Braunschweig Mozaik Kültür Merkezi’de katılıp destek verdiler. Kurum temsilcileri yaptıkları açıklamalarda Türkiye ve Almanya’da faşizme karşı ortak mücadele yürütülmesin önemine vurgu yaptılar. Adalet eyeleminde AABF Kuzey  Bölge Başkanı Haydar Gencer’de konuşma yaptı.  Gencer konuşmasında, şunları ifade etti:  “Turgut Öker yanlız değildir. O’nun için Adalet nöbetindeyiz. Bu dava Alevi toplumuna karşı bir davadır ve takipçisi olacağız” dedi.

BREMEN

Bremen’de  Cemevi’nin çağrısıyla Anagar önünde bir araya gelen yaklaşık 120 kişi, Turgut Öker ve siyasi tutuklular için adalet nöbeti tuttu. Yapılan konuşmalarda, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in yanlız olmadığına vurgu  yapılarak, HDP Milletvekilleri, politik tutuksaklar ve basın mensuplarının serbest bırakılması istendi.

FRANKFURT

 AABF Hessen Bölge Temsilciliği tarafından Frankfurt Paulkirche Meydanı‘nda yaplan Adalet Nöbeti eylemine Federal Milletvekili Ulla Nissen (SPD), Hessen Milletvekilleri Turgut Yüksel (SPD) ile Taylan Burcu (Yeşiller) da destek verdi.

Almanya’da inanç topluluğu olarak tanınan bir kurumun başkanının söylemleri nedeniyle yargılanmasını doğru bulmadıklarını belirten SPD Federal Milletvekili Ulla Nissen, Öker’e tam destek verdiğini ve davayı takip edeceğini söyledi. Yeşiller Milletvekili Burcu da kendini demokrat diye tanımlayan herkesin sesini yükseltmesi gerektiğini, sessiz kalanların ise haksızların ortağı anlamına geleceğini ifade etti.

Adalet eyeleminde AABF Hessen Bölge Başkanı İhsan Dilber’de konuştu. Dilber konuşmasında, Alevilerin toplumsal, örgütsel birliklerinin önemine vurgur yaparak, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker şahsında Alevilerin yargulandığına ifade etti.  İhsan Dilber konuşmasını Turgut Öker’i asla yalnız bırakmayacaklarını belirterek sonlandırdı.

Frankfurt Adalet Nöbeti’ne  telefonla canlı bağlanan Turgut Öker, Avrupa’da 30 kadar kentte eylem düzenlendiğine söyleyerek, düzenlenen adalaet nöbeti eylemlerine ilişkin şunları ifade etti: “Adalet Nöbeti’nin ne kadar önemli olduğunun siz de farkındasınız. İçinde geçtiğimiz süreçte bizim zorda olan kim olursa olsun bütün toplumsal kesimlere el uzatacak, onların yanında olacak bu buluşmayı kalıcı kılmamızın son derece doğru olacağına inanıyorum. Çünkü içinde geçtiğimiz süreç, karanlık bir süreçtir. Karanlığa karşı, zalim yönetim anlayışına karşı, yargılananlar, cezaevinde bulunanlar, hayatın hangi alanında bir çığlık varsa onun yanında olmamız gerekiyor” dedi.

LONDRA

Britanya’nın başkenti Londra’da BAF yerleşkesinde tutulan adalet nöbeti eyleminde yapılan açıklamada, “Saldırıların ve cezai soruşturmaların ana muhatabı Onursal Başkanımız Turgut Öker değil bizzat Alevi toplumunu kendisidir” denildi.

ZÜRİH

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker için İABF öncülüğünde İsviçre’de tutulan adalet nöbeti Zürih’teki Stauffacherplatz  meydanında yapıldı. Zürih – Stauffacherplatz’daki adalet eyleminde kitle  hep birlikte “Bella Ciao” söylendi.

 FRANSA

Adalet nöbeti eylelmleri Almanya’dan sonra en yaygın şekilde Fransa’da yapıldı. Aleviler ve dostları Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu öncülüğünde Strasbourg, Lyon, Esonne, Bordeaux, Nantes, Paris ve Morbihan kentlerinin meydanlara çıkarak AABK Onursal Başkanı Öker için adalet nöbeti tutular. Fransa‘daki adalet nöbeti eylemlerinde toplumsal, örgütsel birliğe vurgu yapıldı. “Pir Sultan’ın dediği gibi bir olmalıyız, iri olmalıyız, diri olmalıyız” denildi.  Fransa Alevi Kadınlar Birliği, Fransa’da yapılan adelet nöbeti eylemlerine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

‘‘Avrupa’nın, Fransa’nın bir çok şehrinde ve bir çok AKM’de demokrasi nöbetleri adı altında etkinlikler gerçekleştirildi. AABK’nın Onursal Başkanı, Turgut Öker için konulan yurtdışına çıkma yasağı protesto edildi. Alevilere göz dağı vermek için alınan keyfi bir karardır. Biz Aleviler bunu kınıyoruz. 18 Haziran’da gerçekleşecek mahkeme için hakim ve savcılardan adeletli davranmaya çağrıyoruz. ‘‘ denildi.

AVUSTURYA  

Adalet nöbeti eylemleri Avusturya’nın Viyana, İnnsbruck ve  Linz kentlerinde tutuldu. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu sabah erken saatlerde Viyana’da adalet nebeti için çadır kurdu. Adalet nöbeti eylemine Avusturya ABF‘nin Eşit Başkanı Özgür Turak’ta katıldı.

Viyana’daki adalet nöbeti eylemine devrimci- demokratik kurumlar tam destek verdi.  Viyana`daki adalet eyleminde yaplan konuşmalarda Turgut Öker’e konulan yurtdışı yasağınının kaldırılması talep edildi.  Nöbet eyleminde HDP ‘ye yönelik baskıları ile  HHB ve Grup Yorum üzerindeki baskılar da protesto edilerek, devrimci tutsak  İsmail Yılmaz  ve diğer  hata tutsakların  bir an önce özgürlüklerine kavuşmları için daha fazla mücadele etmenin önemine  vurgu yapıldı.

HAMBURG

Hamburg’un Altona İlçesinde düzenlenen ‚‘ Adalaet Nöbeti‘ eylemine bölge Alevi dereneklerinin yöneticiler, üyeler ve Alevilerin dostları katıldı. Eyleme katılan kitley seselen Hamburg Alevi Toplumu Başkanı Cengiz Orhan yaptığı kısa konuşmada, faşist baskı ve saldırlar karşısında korkmayacaklarını belirterek şunları ifade etti:Korkmayacağız, faşizmin üstüne üstüne gideceğiz. Turgut Öker ve tüm politik tutsaklar ile tutuklu gazeteciler için buradayız” dedi.

Hamburg’taki adalet nöbeti eylemine AABK Onursal Başkanı Turgut Öker telefonla bağlandı.  Adalet nöbetine katılanlara teşekkür ederek konuşmaya başlayan Öker, içinde bulunulan sürecin zor olduğunu, bundan dolayı  adalet nöbeti eylemlerindeki bu buluşmanın kalıcı olması gerektiğini belirterek şunları ifade etti: ‘‘ Zalim yönetim anlayışına karşı yargılananlar ve cezaevinde bulunanların yanında olmamız gerekiyor.dedi

 AHA / Haber Merkezi

 

 

 

 

 

  

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir