Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Baroların  ‘Savunma Yürüyüşü’ başladı

Baroların  ‘Savunma Yürüyüşü’ başladı

Türkiye’nin dört bir yanından baro başkanları, iktidarın baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planına karşı Ankara’ya gerçekleştirdikleri “Savunma Yürüyüşü”ne başladı. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Yüreğimizin götürdüğü yere yürüyoruz! Bizim yüreğimizin götürdüğü yer hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve savunmanın güvenliğidir” dedi. Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, “Toplumun haklarını koruyan savunma bir kez daha güçlü avukat, güçlü savunma anlayışı ile halk için yürüyor” ifadelerini kullanırken, Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik ise “Biz bağımsız yargı, insan hakları ve meslek onuru için yürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda raftan indirilen baroların seçim sistemi ve faaliyet yapısını değiştirmeye dönük yasa teklifine karşı 80 ilden baro başkanları, “Söz baroların” diyerek Ankara’ya yürüyor.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) öncülüğünde oluşturulan müzakere heyetinin sonuç vermediğini düşünerek eylem süreci başlatan aralarında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve 80 baro başkanı, hükümetin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planında geri adım atmaması üzerine “eylemlilik sürecini başlatma” kararı aldı. Baroların eylemlilik süreci, eşzamanlı yapılan açıklama ile birlikte başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.