Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevilik Anabilim Dalı Hamburg Üniversitesi’nde yeni kazanımlarla yoluna devam ediyor

AHA – KÖLN / Almanya’da yaklaşık 900 bin Alevi var. AABF  çatısı altında biraraya gelerek örgütlenen Alevileri, Almanya’da 4 önemli  hak eşitliği anlaşması imzaladılar. Hamburg eyaleti ile 2012, Aşağı Saksonya eyaletiyle 2013,  Bremen eyaletiyle 2014 ve  Rheinland-Pfalz eyaletiyle 2019 yılında imzalanan hak eşitliği anlaşmaları, Aleviler için çok önemli kazanımlardır. AABF  öncülüğünde, Almanya’nin 9 eyaletinde okullarda Alevilik dersleri veriliyor. Bu önemli kazanımlarla birlikte, Aleviliğin dünya çapında kendine has bir yol ve inanç olarak görülüp kabul edilmesinin yoluda açılmış oldu. Bu kazanımların altına imaza atan AABF, şimdide kamu tüzel kişliğini elde etmek için mücadele ediyor.

Türkiye’de Aleviler üzerinde tarih boyunca süregelen baskı ve zulümde en ufak bir değişiklik olmazken, 2012 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde bir ilk gerçekleşti. AABF 2012 tarihinde Aleviler adına hak eşitliği anlaşması yapmak için Hamburg Eyaleti ile masaya oturdu. Hamburg Eyaleti ile AABF arasında imzalanan ‘‘Hak Eşitliği Anlaşması‘‘  kapsamında,  Aleviler  Alman Üniversiteleri‘nde ‘‘Alevilik Anabilim Dalı ‘‘açma hakkını elde ettiler.  Bu anlaşma kapsamında, 2015 yılından itibaren Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Fakültesi’nde Alevilik Kürsüsü açıldı.

Aleviler açısından dünyada ilk olma özelliği taşıyan bu kazanımı büyütmek  için AABF 2. Başkanı Azis Aslandemir,  AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır, AABF Eski  Yöneticisi Melek Yıldız,  AABF Eski Eğitim Sorumlusu İsmail Kaplan, AABF Hamburg Eyalet temsilcisi Baykal Aslanboğa ile Hamburg  ve çevresindeki  Alevi kurumları tarafında  kolektif  irade ve ortak akılla yapılan çalışmalar boşa gitmedi. Kollektif emek ziyan olmadı! Yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Hamburg Üniversitesi  Dünya Dinler Fakültesi Alevilik Anabilim Dalı,  yeni bir kazanımla daha da büyüdü. Başlangıçta bir profesör kadroyla çalışmalarına başlayan kürsü, yapılan yoğun çalışmlar sonucunda bundan sonra yoluna iki Profesör ve bir yardımcı Doçent olmak üzere üç kışlik kadroyala  devam edecek.

Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Fakültesi Alevilik Anabilim Dalı’nda elde edilen yeni kazanıma ilişkin AABF tarafından şu bilgi notu paylaşıldı:

‘‘Sevgili Canlar,

2012 tarihinde imzaladığımız Hamburg Hak Eşitliği Anlaşması kapsamında Üniversitelerde Alevilik Anabilim Dalı açılması hakkını elde ettik. 2015 yılından itibaren Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Fakültesi’nde Alevilik Kürsüsü açıldı.

Başlangıçta bir professor kadrosuyla başlayan kürsümüz, yapılan yoğun çabalar sonucunda iki profesör ve bir yardımcı doçentlik olmak üzere üç kadroya çıkardık.

Aleviliğin bilimsel olarak  araştırılması ve üretilen bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması, bu alanda öğrenciler yetiştirilmesi çok önemli. ‘

Aşağıda verdiğimiz ilanı lütfen herkesle paylaşalım. Cemevlerimiz bu konuda özel caba harcamaya ve bu çok değerli kazanıma sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ne kadar çok öğretmen adayı ve üniversite öğrencisi başvuru yaparsa o kadar güçlü bir kürsüye sahip olmuş olacağız.

Ayrıca, Hamburg Üniversitesi’nde Alevilik bölümünü okuyanlar (diğer bir öğretmenlik branşı ile birlikte) öğretmen olarak atanmaları kesin olacak. Almanya’da üniversiteye gitme koşullarını yerine getiren ve liseyi bitirmiş gençlerimiz Hamburg Üniversitesi’ne başvurabilirler.‘‘

Aşağıda verdiğimiz linkten bilgileri alabilirsiniz

https://www.awr.uni-hamburg.de/ueber-awr/aktuelle-meldungen/ausschreibungen-professuren-2020.html

Lehramtsausbildung an der Akademie der Weltreligionen der Universität Hamburg und an der Pädagogischen Hochschule in Weingarten

Liebe Abiturientinnen und Abiturienten,

liebe angehenden Lehramtsstudierende,

die Akademie der Weltreligionen an der Universität Hamburg bietet den Teilstudiengang „Alevitische

Religion“ für Abiturientinnen und Abiturienten, die an der Universität Hamburg Lehramt der Primar- und Sekundarstufe I studieren wollen, an. Bei fachlichen Fragen könnt ihr euch an Herrn Prof. Dr. Hüseyin Ağuiçenoğlu (hueseyin.aguicenoglu@uni-hamburg.de) wenden, der Leiter des Teilstudienganges

„Alevitische Religion“. Zum Wintersemester 2020/21 besteht keine Neuzulassung zum Teilstudiengang  „Alevitische Religion“. Jedoch können Lehrveranstaltungen besucht und später angerechnet werden.

Die Anmeldungen für einen Studienplatz an der Universität Hamburg werden in der Zeit vom 1. Juli bis zum 20. August 2020 berücksichtigt.

Die Pädagogische Hochschule Weingarten bietet das Fach mit abweichendem Umfang„ Alevitische Theologie“ an. Dieser richtet sich ebenfalls an Abiturientinnen und Abiturienten, die den Studiengang Lehramt der Primar- und Sekundarstufe I studieren wollen. Lehramtsstudierende der Sekundarstufe II

und des Berufskollegs können sich dort über den „Gasthörerantrag“ bewerben. Die Anmeldefrist für das Wintersemester 2020/21 werden in der Zeit vom 1. Juni bis zum 20. August 2020 berücksichtigt.

Haber Merkezi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir