Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD İstanbu Şubeleri: Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor!

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta, Pir Sultan etkinlikleri için Sivas’a giden 33 aydın-yazar,ve şair 33 can, “şeriat” isteyen karanlık yüzlerce, “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak” çığlıkları arasında yakılarak katledildi. Aradan geçen 27 yılda ne acılar, özlemler dindi, ne adalet yerini buldu, ne de katliamlar durdu…

PSAKD İstanbul Şubeleri, bugün  yazılı bir açıklama yaparak katliamın 27. Yılında, Madımak Şehitleri için 30 Haziran Salı günü, Saat:19:00’da İstanbul/ Kadıköy Rıhtım’da bir anma yapaçaklarını kamoyuna duyurdu.

PSAKD İstanbu Şubeleri’nin ‘‘Madımak Şehitlerimizi Anıyoruz‘‘ başlıklı açıklmasında, 30 Haziran 2020 tarihinde yapılacak anma etkinliğine ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

”2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılan 33 aydın, yazar ve sanatçı, gericiler tarafından ateşe verilen Madımak Oteli’nde Katledildiler… Çok büyük değerlerini kaybetti o gün Türkiye… Şair Metin Altıok, yazar Asım Bezirci, sanatçı Muhlis Akarsu, şair Behçet Aysan, üç telli curanın ustası Nesimi Çimen, karikatürist Asaf Koçak, şelpe tekniğinin önderi Hasret Gültekin… Ölenler arasında Hollandalı araştırmacı Carinna Cuanna da vardı, daha henüz 12 yaşında olan Koray Kaya da…Yasemin, Asuman, Serkan, İnci, Menekşe’miz ve daha birçok değerimiz vardı katledilenler arasında.

33 Can… Kimisi nişanlıydı, kimisi üniversiteliydi.. Doktordu, eczacıydı, mimardı, mühendisti, öğrenciydi onlar.. Anadolu, Rumeli, Karadenizli, Akdenizli, Egeli… Aleviydiler, Sünniydiler ve Dünyalıydılar…Bu yıl pandemi nedeniyle gidemiyoruz Sivas’a.

Küllerinden yeniden doğan 33 Anka kuşumuzu bulunduğumuz yerlerde anacak, sorumluları bulunduğumuz yerlerden lanetleyeceğiz. İstanbul da yapacağımız basın açıklamasına tüm duyarlı dostları çağırıyoruz.”

30 Haziran Salı
Saat 19.00
Kadıköy Rıhtım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir