Baro seçimleri ve Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklere karşı Türkiye’nin dört bir yanından “Savunma Yürüyor” sloganıyla yürüyüş başlatan ve Ankara’ya girişleri polisler tarafından engellenen baro başkanları, dün sabah saatlerinden bu yana Eskişehir yolunda oturma eylemindeydiler.

Baro başkanlarının yürüyüşe devam etme kararlılıkları sonuç verdi.

Yapılan görüşmeler sonrasında baro başkanlarının yürüyüşlerine devam etmesine izin verildi.

Baro başkanları bulundukları yerden 200 metre kadar sembolik olarak yürüyerek, Ankara’ya giriş yaptı. Daha sonra baro başkanları ve beraberlerindeki heyet araçlarla Anıtkabir’e geldi. Anıtkabir önünde fotoğraf çektiren baro başkanlarının beş gündür sürdürdüğü yürüyüş böylece son buldu.

Ankara Baro Başkanı: ‘Savunma yürüyüşü’ ülkenin başkentinde taçlandı

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, “Bugün savunma adına bir tarih yaşanmıştır. ‘Savunma yürüyüşü’ ülkenin başkentinde taçlandı” dedi. Sağkan, “Bir avukat olarak bu yaşananlardan dolayı utanç yaşıyorum. Baroları yüksek bir coşku ile karşılaşmamız gerekirken şiddet ile karşıladık. Ama baro başkanları buna karşı direndiler” diye belirtti.

“Şiddete uğradık, yağmurda ıslandık, battaniye vermediler, koltuk, çay vermediler. İnsani değerlerden uzak bir 24 saat yaşadık. Bir insana bu şekilde bir tavır gösterilmesinden dolayı utanç duyduk. Birkaç saat sürecek bir eylem bir günden fazla sürdü, dünya bunu duydu. Bunun sebebi biz değildik, polislerdi. Bize destek veren meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum insan onuru onlar sayesinde tekrar kurtuldu.”

Ayrıca Sağkan, iktidarın barolarla ilgili yapmak istediği yasal değişikliğe dair eylem planlamasını kamuoyuyla önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını söyledi.