Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

33 CAN BERLİN’DE ANILACAK

Bundan tam 27 yıl önce  Sivas’ta  insanlığa karşı büyük bir suç işlendi. Aleviler, 2 Temmuz 1993 Madımak katliamının 27. Yıldönümünde Türkiye‘de ve dünyanın dört bir yanında Madımak Otelin’nde katledilen 33 canlarını anacaklar. Bu anmalardan birde Almanya’nın başkenti Berlinde yapılacak.

Sivas‘ta  yakılarak katledilen 33 can için Berlin’de yapılacak anma etkinlikleri , 27.06.2020 – 01.07.2020 tarihleri arasında, Sivas katliamıyla ilgili Berlin Cemevi’nde Sivas katliamıyla ilgili açılacak olan bir resim sergisiyle başlayacak. Anma etkinliklerin ikincisi, 02. Temmuz 2020 perşembe günü saat 13.00‘de Berlin Brandenburger Tor’un önünde flama ve pankartlarla düzenlenecek sessiz bir protesto etkinliğiyle gerçekleştirilecek…

Anma erkinliklerine ilişkin Berlin Alevi Toplumu Cemevi, Berlin Dersim Cemaati,Berlin Sivaslı Canlar Derneği, Berlin Çorum Der, Berlin Gaziantep Çepnileri Derneği, Berlin Tokat, ve Çevresi Demokratik Aleviler Birliği, Berlin Al-Dersim Spor,Berlin Varto Der, Institute Ziwan u Kulture Kirmanci, Berlin Omcalılar Derneği, Berlin Erzincan Küçükotlukbeli Derneği, Berlin Varto Görgü Köyü (Quirçik) Derneği, Berlin Ketenciler Köyü Derneği ve Berlin Mirseyit Derneği tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Değerli Canlar, Sevgili Dostlar,

Sizlerin de yakından takip ettiği gibi koronavirüs salgını ve bunun getirdiği belirsizlikler halen devam etmektedir. Şimdiye kadar etkili bir ilaç tedavisi bulunamamıştır fakat koruyucu korona aşısı konusunda olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Birçok ülkede yapılan aşı çalışmaları olumlu sonuçlandığı takdirde en erken 12. aylarda, ilk aşamada sınırlı sayıda aşı piyasaya sürülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve birçok sağlık kuruluşları, sonbaharda 2. dalga korona virüs salgını konusunda sürekli kamuoyunu bilgilendirip, uyarmaktalar.

Alevi-Kızılbaş inancımız ve yolumuz gereği; insan ve insan sağlığı ana merkezimizdedir. Amacımız İnsan-ı Kamil olmaktır. Bildiğiniz gibi bu sebeple, Cemevimizdeki bütün etkinliklerimizi, kurslarımızı 31.08.2020 tarihine kadar durdurmuştuk.

Berlin‘de bulunan tüm Alevi kardeş derneklerimizle yaptığımız değerlendirme toplantısı sonrasında geleneksel olarak 1993’ten bu yana 26 yıldır yaptığımız Sivas katliamını lanetleme/protesto yürüyüşümüzü, bu yılki koronavirüs salgını nedeniyle yapmama kararı aldık.

Berlin’deki tüm kardeş derneklerimizin ortak katılımıyla, bu yıl Sivas katliamı protestosu çerçevesinde aşağıdaki etkinlikleri gerçekleştireceğiz:

1-) 27.06.2020 – 01.07.2020 tarihlerinde Sivas katliamıyla ilgili Cemevi’nde bir resim sergisi düzenleyeceğiz. Sergimizi bu tarihlerde, saat 12.00 – 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretçilerimizi maskeyle ve sosyal mesafeye (1,5 – 2 metre) dikkat ederek içeriye alacağız. Resim sergisi esnasında Sivas katliamında yaşamını kaybeden Canlarımızın anısına, bir türkü söyleyebilir, bir şiir okuyabilir veya bir enstruman çalabilirsiniz. Dileyen Canlarımızın bu etkinliklerini görsel (kamera) olarak kayıt edip, daha sonra Cemevimizin sosyal medya hesabından yayınlayacağız.

2-) 02.07.2020 perşembe günü saat 13.00‘de Berlin Brandenburger Tor’un önünde flama ve pankartlarımızla sessiz bir protesto etkinliği gerçekleştireceğiz. Yine burada Almanca ve İngilizce hazırladığımız el ilanlarını dağıtacağız.

3-) 02.07.2020 perşembe günü saat 17.00’de tüm kardeş derneklerimizin katılımıyla, Berlin Cemevi’mizin ana salonunda, canlı yayınla, bir anma etkinliği gerçekleştireceğiz. İnadına, deyiş söylemeye, semah dönmeye devam edeceğiz.

Cemevi‘ndeki anma etkinliğimizde sosyal mesafe ve hijyen kuralların sağlayabilmek için salonumuza en fazla 100 kişi alınacaktır. Bundan dolayı katılmak isteyen ama salona giremeyen canlarımızdan şimdiden özür dileriz. Umarız anlayışla karşılarsınız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız !

Deyiş söylemeye, semah dönmeye devam edeceğiz !”

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir