Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Zöhre Anacılar, Alevi kadınlara zorla abdest aldırıp namaz kıldırmak istediler

Asimilasyoncular iş başında. İslamcı asimilasyoncuların  ‘‘Zöhre Anacı‘‘ kanadı dün akşa saatlerinde  Garip Dede Dergahı’na  ziyaretçi kılığında gelerek  önce türbede toplu namaz kılarak şovlarını yaptılar. Ardından Alevi kadınlara zorla abdest aldırıp namaz kıldırmak istediler. Alevi  kadınlardan gelen tepki üzerine asimilasyoncular dergahtan uzaklaşmak zorunda kaldılar.

  Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, sosyal medyada üzerinde yazılı bir açıklama yaparak asimilasyoncu zöhrecilere tepki gösterdi:  Fırat tepkisini şu ifadeleri kullanarak dile getirdi: ”Kerametini reklam yapan Zöhre Ana grubuna mensup kişiler ziyaretçi kılığında dergahımıza gelip önce ceme girmek isteyen kadınlara abdestin nasıl olduğunu ve abdest almaları konusunda baskı yapmış bu yetmezmiş gibi en kutsal mekanımız olan Garip Dede Türbesi içinde Zöhre Anadan öğrendikleri namazdan bozma bir ziyaret biçimi ile şov yaparak canlarımızı huzursuz etmişlerdir.‘

Onlara cevabımız;
İnancımızın; Sünni ve Şiilik arasındaki farkı sadece sosyokültürel değil inançsaldır. Alevilik; öncelikle akılcılık olup devşirme otoritelere karşı muhalif bir inanç ve yaşam felsefesidir. Abes ve maksatlı, kötü niyetli örgütlenmiş sınırlarını Sünni veya Şiilikle çizmiş inancımızla uzlaşma mesajı adı altındaki duygusal asimilasyon proje şeklini şiddetle reddediyoruz.

Öğrenmiş olduğunuz anlaşılmaz dilciliğinizi, dinciliğinizi Aleviliğin düşünce ve zihnine bulaştırmayın. İnanç ilkelerimizin esnemeyecek tek yönü şekilciliktir. ‘Yeri göğü aradım hiç bir mekanda bulamadım Buldum insan içinde…’ olduğu gibi. Bilgiyi, bilimi, sezgiyi, gerçeği marifet kapısında bulan bizler bilinmezliği bilinir kılarız, güdüsel değil deneyimsel yaşarız. Sünnilik, Şiilik ve diğer tüm din ve inançlara saygımız vardır tıpkı Yunus’un ifade ettiği gibi.
Hak bana bir gönül verdi, ha demeden hayran olur.
Bazen gider şadan olur, bazen gider giryan olur.
Bazen gider mescitlere yüz sürer anda yerlere.
Bazen gider kiliseye İsa ile ruhban olur.

Yunus, mescidi de, kiliseyi de hak görüp ancak bize gelenin inancımıza saygı göstermesini istiyoruz. Öl ikrar verme, öl ikrarında dönme. Erenlerimizin yolunu yol, Hallerini hal eyler gönül muhabbetiyle selamlar yüz süreriz. Kuvvetlerine, kudretlerine tapmaz kendi özümüzü dara çekip onların yoluna sahip çıkarız.” dedi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir