Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP’nin Eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen hayatını kaybetti

Dün gittiği Bodrum’da bugün denize girdiği sırada kalp krizi geçirerek vefat eden Doğan Taşdelen’in cenazesi pazartesi günü saat 10:30’da Çankaya Belediyesi önünde düzenlenecek törenin ardından Kocatepe camiinde kılınacak öğle namazından sonra Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden yazılı bir açıklama yaparak, Bodrum’da denize girdiği sırada kalp krizi geçirerek Hakk’a yürüyen CHP eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’e Hak’tan rahmet, ailesine sabırlar diledi.

”Alevilerin ibadethanesi Cemevi’dir ”

CHP’nin eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in cenazesi aile meclisinin kararıyla pazartesi günü Kocatepe camiinden kaldırılacak. Ailenin bu tercihine saygı duyuduğunu belirten Başkan Mat, Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiinden kaldırılamasına itirazınıda, şu ifadeleri kullanarak açıkladı:

”Cenazenin bir camiden kaldırılması yönünde yapılan tercihe saygı duyuyoruz. Ancak herkes tarafından tanınan ve kamuoyunda Alevi olarak bilinen bir siyasetçinin cenazesi camiden kalkıyorsa, bu en başta Aleviler üzerinde uygulanan asimilasyoncu politikalara hizmet eder ki, buna itirazımız var.

Alevilerin ibadethanesi Cemevi’dir, talebimizi boşa çıkaran, devletin ısrarla uyguladığı asimilasyon politikalarını destekleyen bir tutumu ortaya koyar. Birileri hep siyaset yapacak diye inancımızın asimilasyouna hizmet edecek her türlü tutumun karşında tavrımızı koymayı, düşünce ve görüşlerimizi paylaşmayı kendi görev ve sorumluluğumuz dahilinde görüyoruz.

AKP’nin Alevlerin ibadet yeri cami’dir söylemini güçlendirecek, destek verecek bu durum karşında, kim neyi tercih eder kendi takdiridir. Ama hem kendisine Aleviyim diyen, hem de Alevi toplumunu ve inancını, ikararını asla temsil edemez, tercihi olamaz. Alevilerin hak ve yaşam mücadelesinde engel olabilecek, zarar verebilecek her türlü algı oluşmasına karşı, tutum ve tavrımızı ilkelerimiz ve verdiğimiz ikrar doğrultusunda sürdürmeye devam edeceğiz.

Primizin dediği gibi, “Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan.” Pirimizin bize bıraktığı en değerli ve kutsal mirasıdır, bu sözü. Alevilerin tek bir ibadet yeri vardır. Tekrar kamuoyuna hatırlatıyor ve söylüyoruz. O da Cemevi’dir” dedi

AHA / Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir