Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Doğan Taşdelen Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bodrum’da denizde fenalaşıp kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Çankaya Belediyesi eski Başkanı Doğan Taşdelen için sabah saatlerinde Oran’daki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği- Cemevi’nde tören düzenlendi.

Taşdelen için Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi- Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine milletvekilleri, belediye başkanları, çalışma arkadaşları katılarak ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilediler. Cemevindeki törende taziyeleri Doğan Taşdelen eşi İlksen Taşdelen ile oğlu Çankara Belediye Başkanı Alper Taşdelen kabul etti.

Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi -Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP milletvekilleri Bülent Tezcan, Ali Şeker, Erdoğan Toprak, Orhan Sarıbal, Ahmet Akın’ın yanı sıra eski milletvekilleri Eren Erdem, Aylin Nazlıaka da katıldı.

Cemevi’ndeki törende naaşı başında dualar okunan ve helallik istenen Doğan Taşdelen, 11 yıl belediye başkanlığı yaptığı Çankaya Belediyesi’nde düzenlenecek törene uğurlandı. Çankaya Belediyesi’nde düzenlenen törenin ardından oradan Kocatepe Camine götürüldü.

“BELEDİYENE HOŞGELDİN” 

Doğan Taşdelen’in için Çankaya Belediyesi’ne düzenlenen törende, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, babasına “Belediyene hoşgeldin” diyerek, şunları söyledi:

“O sadece benim babam değildi, hepinizin babasıydı. Ben sadece babamı değil önderimi kaybettim. Onun çizdiği yoldan azimle yürümeye devam edeceğim. En büyük eseri Çankaya Belediyesi’ydi, sosyal demokrat belediyeciliğin örneğini verdi. Onun huzurunda daha fazla çalışacağıma söz veriyorum.”

“Doğan Taşdelen’i sevmek ezelinden, özgürlükten, Mustafa Kemal Atatürk’ten yana olmaktır. Hayatımda en fazla gururlandığım an, ikinci seçimi de kazandıktan sonra ‘Oğlum seninle gurur duyuyorum’ demesidir. Çok güzel bir insanı kaybettik, sadece babamı değil. Onun yüreğinin güzelliği çevresinde olan herkese yayılırdı. 12 Eylül’de işkencelerden geçen herkese sahip çıkmıştı. Hayatını yazıyordu. Az kalmıştı.“

Taşdelen başkasının emekçiden yana olduğunu ifade ederek, DİSK’in örgütlenmesi için elinden geleni yaptığını söyledi. Taşdelen babası için Can Yücel’in Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim şiirinden bir bölümü okudu.

Taşdelen’in cenazesi Kocatepe Cami’nde kılınan öğle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.  Cami’de düzenlene cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve çok sayıda siyasetçi katılarak cenaze namazında saf tuttular.”

AABK Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat: Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiye götürülmesi Aleviliği siyasete tercih etmektir‘‘

AABK Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, CHP Eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiden kaldırılmasına yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Başkanı Mat, “Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiye götürülmesi bir tercih değildir, siyasi bir karardır. Aleviliği siyasi çıkarları için asimilasyon politikalarına terk etmektir” dedi.

Mat’in açıklamasının tam metni şöyle:

 ‘‘Asimilasyoncu politikalara HAYIR…

Hakka yürüyen eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiye götürülmesi bir tercih değildir, siyasi bir karardır. Aleviliği siyasete tercih etmektir. Aleviliği siyasi çıkarları için asimilasyon politikalarına terk etmektir.

Alevi cenazelerinin camiye götürülmesine ses çıkaramayanlar, Alevi kurumlarında yöneticilik yapmasınlar. Sürekli “Yoldaş” kelimesini kullanan ama yaşanan bu rezalete ses çıkaramayanlar, bize devrimcilikten bahsetmesinler.

En kral asimilasyon camiye gitmekle başlar. Buna söyleyecek sözü olamayanlar, “Alevilik kendine özgü bir inançtır.” demesinler. Gölgelerinden daha uzun cümleler kullanmasınlar.Her türlü asimilasyon politikalarına itiraz etmek, karşı durmak, direnme çizgisinin en önemli hattını oluşturur. Mücadele de buradan başlar.

Geçmişten bugüne camiye gitmedikleri için o kadar canımız hakarete uğradı, canlarıyla bedel ödediler. Yazıktır, bu kadar mücadeleye, bu kadar emeğe… tarihimize.

Pirimizin dediği gibi, “Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan‘‘

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir