Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ayasofya Camii’nde ilk hutbe: Ali Erbaş kılıçla çıktı

Bugun Ayasofya’da kılınan cuma namazına Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP’li M. İnce ile çok sayıda siyasetçi katıldı. Ayasofya’nın ibadete açılışı Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile başladı. Erdoğan namaz öncesi Kur’an-ı Kerim okurken Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da cuma duasını okudu.

Erbaş duasında, “Ya Rab, bugün Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına katkı sağlayan, ibadete açılmasına vesile olan başta zat-ı devletleri Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerimizin, emeği geçen herkesin, bütün geçmişlerinin ruhuna hediye eyledik, sen kabul eyle Allah’ım.” dedi. Erbaş minbere ise, elinde kılıçla çıktı.

 

0x0-son-dakika-haberleri-a-haber-ayasofya-camii-canli-yayin-1595583916813.jpg

Yenikapı etkinlik alanının girişinde il dışından gelen vatandaşları taşıyan İETT otobüsleri, Ayasofya alanı dolduğu için seferlerine ara verdi. İl dışından gelen vatandaşlar, polis ve zabıta ekiplerince etkinlik alanındaki namaz kılınacak yere yönlendirildi.

ALAN DOLDU

Namaz kılma alanları saat 11:00 itibariyle dolarken alana girişlerin de durdurulduğu öğrenildi. Vali Yerlikaya’nın yaptığı açıklamada salgın tedbirleri dolayısıyla alımların durdurulduğu belirtildi. Yerlikaya, “Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarımızın tamamı doldu. Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu.” ifadelerini kullandı.

Metro İstanbul’un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “Tarihi yarımadada oluşan yoğunluk nedeniyle tarihi yarımadaya yakın olan istasyonlarımızda hizmet verilememektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, “Ayasofya-i Kebir Camii’nde Cuma namazındaki izdihamı önlemek için, Valilik koordinasyonuyla Bağcılar-Kabataş Tramvayı’nın Kabataş-Eminönü seferleri durdurulmuş, Bağcılar-Zeytinburnu ve Çapa-Akşemsettin arası çalışmakta. Haliç ve Şehzadebaşı metro istasyonları da kapatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir