Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PEKİ, BU ARSIZ CÜRET NERDEN GELİYOR

Siz zannediyor musunuz ki tek suçlu, kadın ve çocuklara tecavüz edenlerdir.?…
Suçlu, onları bu yönde cesaretlendirenlerdir aynı zamanda. Onlara bu cüreti veren, tecavüzcüyü bağışlayan bu sistem ve erk aklıdır.
Bir kadın tecavüze uğrar; o kadının o gün ne giydiği, nasıl davrandığı, hangi saatler arasında orda bulunduğu ve alkollü olup olmadığı sorulur.
Bir kadın tecavüze uğrar; o kadının kız mı, kadın mı olduğu sorgulanır, rızası var mıydı diye sorulur.
Bir kadın tecavüze uğrar; tecavüz edenin mesleğine, hangi görüşte olduğuna, mahkemede gravat takıp takmadığına bakılır, hafifletici nedenler samanlıkta iğne arar gibi aranır.
Bir kadın tecavüze uğrar, tecavüz edenin kadının kocası olup olmadığı sorgulanır. Sanki kocası olması ona bu hakkı verirmiş gibi.
Bir kadın tecavüze uğrar; kadının akıl sağlığına bakılır, sanki akıl sağlığı yerinde olmayanlar bu duruma maruz kalabilirlermiş gibi.
Bir kadın tecavüze uğrar; kadın tecavüzcüsüyle evlendirilir, bir ömür boyu tecavüzcüsüyle yaşamaya mahkum edilir, tecavüzcü ise, kadınla evlenerek kendini temize çekmenin gurursuzluğuyla, aklanır.
Bir kadın tecavüze uğrar; kadının öldürülmemiş olması hafifletici neden olarak gösterilir.
Bir kadın tecavüze uğrar; ilk taşı tecavüze uğrayan kadın yer. Hakarete, saldırıya maruz kalan kadın olur. Tecavüzcü ise, tahrik edilmiş ve kandırılmış sayılır.
Bir kadın tecavüze uğrar; Ama görünen ve kabul görülen “hadi o erkekti yapar, ya kadına ne demeli, kesin o erkeği yoldan çıkarmıştır” olur.
Bir kadın tecavüze uğrar; tecavüzcü, öne sürdüğü hafifletici nedenleriyle, boynundaki çizgili gravatıyla elini kolunu sallayarak şahşahlı ve ayrıcalıklı mesleğine döner ve yasaların verdiği yetkiyle kaldığı yerden devam eder. Kadın ise, ailede başlayarak tüm topluma yayılan bütün ahlak ve namus kavramının sorumluluğunu, doğduğu günden itibaren boynunda asılı tutarak boğulur ve ölür.
Bir kadın tecavüze uğrar; “kadın gel deyince gelmeli, git deyince gitmeli. Direnmemeli. Ayrılma hakkı asla kadının olamaz. İlla biri ayrılacaksa bu erkek olmalı.” savsataları arasında ölüp gider.
Bir kadın tecavüze uğrar; çocuklarına iyi bakmamakla, kadınlık görevini yerine getirmemekle, ilgisiz olmakla, dışarıya çıkmakla, etrafına bakmakla suçlanır. Tecavüzcü ise, tüm bu hafifletici nedenlerden aldığı güçle daha da cesaretlenir ve daha da saldırgan olmaya devam eder.
Bir çocuk tecavüze uğrar; “bir kereden bir şey olmaz”a mahkum edilir…
Tüm bu arsız zamanların içinde dolanıp duran, bu ceberut cüret nerden geliyor artık siz düşünün….
Zarif LAÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir