Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Celal Fırat, “Aşuremiz bizim için hak dengesidir”

Aleviler, Muharrem ayı dolayısıyla Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahı’nda aşure lokması dağıttı. Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP ve CHP milletvekilleri, Alevi derneklerinin yönetici, ana ve dedeleri, Barış Anneleri katıldı. Etkinlik Alevi deyişleri eşliğinde yapılan semah gösterimi ile başladı.

‘Aşuremiz bizim için hak dengesidir’

Açılış konuşmasını yapan Garip Dede Dergahı’dan Celal Fırat, Kerbala’dan bu yana bin 400 yılın geçtiğini belirterek, “Aşuremiz bizim için hak dengesidir. Bunun tarihi Sümerlere dayanır. Halkların bir arada yaşamalarından kaynaklı birbirini etkilediğini, birbirine benzediği aşikardır. Son yıllarda değerlerimiz özünden koparılmaktadır. Yezid ve onun benzeri olan anlayışların üzeri örtülmektedir. Oysaki Şah Hüseyin’in Kerbela’da katledilmesi toplumsal bir olaydır. Bu acıyı Yezid ve onun zihniyetindeki kişiler yapmıştır. Geçmişte ve günümüzde, hak, hukuk, adalet arayışına sahip çıktık. Yezid zihniyeti adaletsizlikten beslenir. Yezid zihniyeti adaleti yok eder. Bugün hayatın her alanında bunu görüyoruz. Bugün Kerbela gerçeği hak arama gerçeğidir” dedi.

‘Zalimler kaybedecek’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Alevi canların arasında olmaktan büyük onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, “Alevi canlarımızın yaşadığı her türlü acının, her türlü zulmü yüreğimizde his edildiğini bilmenizi isterim. Alevi canlarımız, yoldaşlarımız bu topraklarda büyük zulümler gördü. Tıpkı Kürtler gibi, Ermeniler ve Süryaniler gibi. Ancak her dönemin zalimine karşı direnenler hep olmuştur. Tıpkı Kerbela’dan giderken 72 yoldaşıyla birlikte zalime karşı direnen Hz. Hüseyinler gibi. Bugün de bu topraklarda zalimler vardır ama bu zalimlere karşı direnenler de vardır. Her zaman için direnenlerin kazanacağını bilmeniz lazım. Zulmedenlerin zalimlerin kaybedeceği dönemlerin yakın olduğunu bilmeniz lazım” diye konuştu.

‘Çatışmaların yasaklandığı bir ay’

Muharrem Ayı’nın maneviyat olarak herkeste derin izler bırakan bir ay olduğuna vurgu yapan Buldan, “Tarihsel arka planında Muharrem Ayı’nın aynı zamanda savaşların, kan dökmelerin, küskünlüklerin çatışmaların yasaklandığı bir aydır. Tam da bu vesile ile Ortadoğu başta olmak üzere her türlü çalışma çatışmanın ve savaşın son bulmasına vesile olacak bir ay olan Muharrem Ayı’nın ülkemize barış getirmesini, özgürlük getirmesi ve kardeşliğe vesile olmasını yürekten temenni ediyorum”  ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından aşure lokması dağıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir