Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim Kadın Platformu: Doku ailesinin talepleri bütün kadınların talepleridir

Created with GIMP

Dersim Kadın Platformu, 247 gündür kaybolan Gülistan Doku’nun ablası ve annesinin Seyit Rıza Meydanında işkenceyle gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi, çocuklarının bulunmaması ve şüphelilerin yargılanmamasına ilişkin Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı. Oturma eylemine başlayan Gülistan Doku’nun annesi ve ablası, Valiliğin yasak kararı gerekçe gösterilerek işkenceyle gözaltına alındı. Anne Bedriye Doku ve Abla Aygül Doku’nun gözaltına alınmasını protesto etmek için Dersim Kadın Platformu, Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Ela Deniz Albayrak, ailenin taleplerinin tüm kadınların talepleri olduğunu belirterek “Aygül Doku ve Bedriye Doku derhal serbest bırakılsın” dedi.

AİLE OYALANDI
Gülistan Doku’nun güpegündüz bir şehirde kaybolmasını yetkililerin açıklayamadığını belirten Albayrak “Önce Gülistan’ın intihar ettiği iddiasıyla oyaladılar aileyi. Sistematik bir ablukayla ailenin üzerinde baskı kurarak Gülistan’ın akıbetinin sorulmasının önüne geçmeye çalıştılar. İŞKUR müdürüne kadar bir kentin bürokratlarının hiçbir mantığa uymayacak bir şekilde içine girdiği Gülistan Doku davasında bugün artık Gülistan’ın suda olmadığı itirafıyla intihar iddiası çökertilmiş durumda” dedi.

Aylarca ailenin Gülistan’ın intihar ettiği ve barajda olduğu iddiasıyla oyalandığını belirten Albayrak, “Ellerindeki kozlar tükendi. Açıkça soruyoruz; intihar ettiğini iddia ettiğiniz Gülistan nerede? Dosyadaki tek şüpheliler olan Zaynal ve babasını neden koruyorsunuz? Neden etkin bir soruşturma yürütmüyorsunuz?” dedi.

ANNE BAYILDI, ABLAYA TEKME ATILDI
Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku’nun ve annesi Bedriye Doku’nun oturma eylemi yapma kararının ‘sözün hükmünü yitirmiş ve ailenin yapacak başka bir şeyi kalmamış’ olmasından kaynaklandığını belirten Albayrak “Ancak aylardır Zaynal’ı ve babasını korumakta büyük bir ustalık sergileyen yargı ve kolluk sadece kızlarının akıbetini sormak için en demokratik hakkını kullanarak oturma eylemi yapan Aygül’e ve annesi Bedriye’ye acımasızca saldırmaktan geri durmadı. Gülistan’ın annesi Bedriye bayıltıldı, Aygül’e ise tekme atıldı ve darp edilerek göz altına alındılar” dedi.

BU TUTUM KADINLARIN ÖFKESİNİ KABARTIYOR
Albayrak, “Aygül’ün ve annesi Bedriye’nin suçu neydi? Neden yaka paça gözaltına alındılar? Bir devlet yalnızca kaybedilen kızının akıbetini soran bir anne ve abladan neden bu kadar korkuyor ve acımasızca saldırıyor? Sayısız kadın cinayetinin işlendiği, kadınlara yönelik erkek şiddetinin sistematik bir şekilde arttığı bir zamanda kolluğun ve yargının bu tutumu açıkça kadın katliamlarını ve kadınlara yönelik şiddeti teşvik edip erkekleri korumuyor mu?” sorularını soran Albayrak, bu tutumun kadınların öfkesini kabarttığını söyledi.

GÜLİSTAN’I SORMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Kadınların kadın mücadelesinden ve dayanışmasından başka bir yolunun olmadığını aktaran Albayrak “Dersim Kadın Platformu olarak Gülistan’ın ablası Aygül ve annesi Bedriye’ye yapılan saldırıyı kınıyoruz ve buradan ilan ediyoruz; Gülistan’ın akıbeti bulunana kadar onu sormaktan ve aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Aygül Doku ve Bedriye Doku derhal serbest bırakılsın! Aygül ve annesi Bedriye’nin talepleri kadınların talepleridir. Zaynal Abarakov yargılansın! Zaynal’ın babası Engin şüpheli sıfatıyla dosyaya eklenerek ifadesi alınsın! Anne Bedriye Doku’nun Cumhurbaşkanıyla konuşarak etkin bir soruşturma yürütülmesi talebi yerine getirilsin!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir