Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ankara katliamında yaşamını yitirenler anıldı

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 70

10 Ekim Ankara katliamının 59. ayında, Ankara katliamında yaşamını yitirenler anıldı. Anmada konuşan 10 Ekim Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “5. yılda kavgamızı, öfkemizi en çok da barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım” çağrısında bulundu.

Ankara Gar katliamının 59. ayında yaşamını yitirenler Gar Meydanı’nda anıldı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle sembolik yapılan anmada yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğrafları taşındı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun konuştu. Katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine 1 ay kaldığını hatırlatan Coşgun, “Bu meydanda anma yapmamıza hiçbir güç engel olamadı, olamayacak” dedi.

‘ACILARIMIZ HALA TAZE’
Acılarının hala taze olduğunu ifade eden Coşgun, katliamda yaşamını yitirenler için artık anıt yapılması gerektiğini yineledi. Katliam davasının 21 Eylül’de duruşması olduğunu da hatırlatan Coşgun, “21 Eylül’de görülecek dava duruşmasında olacağız. Gerçek adalet talebimizi karşılasın ya da karşılaması orada olacağız. 10 Ekim Ankara Katliamı Cumhuriyet tarihine kara bir leke gibi düştü kimse bunu unutmasın” diye belirtti.

Katliamın ardından bir hesaplaşma süreci işlemediğini vurgulayan Coşgun, “İnsanlar katledildi. Sorumlular tek tek yargılanmalı. Bu katliama göz göre göre Ankara’nın merkezinde gerçekleşti. Bunu unutup yaşamımıza devam etmemizi kimse beklemesin. Yitirdiğimiz insanlar büyüyemedi, çocuklarımızı babasız annesiz kaldı, öfkemiz devam ediyor ve bitmeyecek. 10 Ekim Ankara Garı sadece bizim değil kimsenin unutmaması gereken bir katliam bu böyle bilinsin. 5. yılda kavgamızı, öfkemizi en çok da barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım” diye konuştu.

Anma, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir