Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TÜRKİYE’NİN AYNASI

13 Eylül’de Almanya’nın nüfus çoğunluğu bakımından en kalabalık  eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yerel seçim ve buna paralel uyum meclisleri seçimleri yapıldı. Yerel seçimde belediye başkanları, belediye meclis  üyeleri, uyum meclisleri içinde uyum meclis  üyeleri yarıştı bu seçimlerde. Adaylar bu yarışa aylar öncesinden meydanlar, caddeler, sokaklar ve buldukları her ortamlarda  propagandalarını yaparak harıl harıl çalıştılar.

Bu ortamlardan biride tabii ki bu yarışın olmazsa olmazlarından yazılı, görsel  ve işitsel basın yani günümüz tabiriyle medya  idi. Adaylar buralarda bir  politikacı edasıyla halka ve kitlelere vaatlerinin yanında birlik, dayanışma ve destekten sık sık bahsettiler.

Fakat meydanlar da söylenenlerle yani  birlik, dayanışma ve destek söylemleriyle seçim öncesi  oluşturulan adaylar  ve listelerin belirlenmesi  durumları hiçte öyle  birlik, dayanışma ve destek  havası içinde geçmedi.

Neden derseniz, yerel seçimi örnek verirsek geçmişde Hitler faşizminin milyonlarca  insanın katledilmesine sebep olmuş bir ülkede  (Sadece Almanya’yı değil, tüm Avrupa’yı  hatta dünya’yı etkileyen bir faşizm) son yıllarda ırkçılığın hızla  arttığı daha iki yıl öncesine kadar Leipzig meydanlarında  on kişiyle toplanıp sonraları sayılarını yüzlere, binlere çıkartıp oradan AFD (Almanya İçin Alternatif) adı altında son derece tehlikeli ve söylemlerininnazilerden farkı olmayan bir ırkçı partinin önce yerellerde ve sonunda  Alman Federal Parlamentosu’nda olduğunu  unutarak Türkiye kökenli  Devrimci, Sol, Sosyalist,  Alevi, Kürt ve aydınlık yüzlü  adayların şehirlerinde birleşip tek adayda yoğunlaşmaları yerine  çeşitli partilere dağılarak (Bunların içinde sağcı partilerden aday olanlarda  cabası) oyları bölüp aşırı sağcı ve ırkçıların önlerini açmaları bu seçimlerden çıkarılacak çok önemli dersler olduğunu koyuyorönümüze.

Düşünün aynı şehirde bulunan iki Cemevi ayrı  ayrı aday belirliyor. Kim yapıyor bunu her türlü mazlumla dayanışma içinde  olan ve de dayanışmaya  ihtiyacı olan Aleviler. Ve de siyasetin kurtlar kapanı olduğunu ve  birleşerek kazanmaktan başka şanslarının olmadığını  bilenler şehirlerinde değişik partilerden onlarca Türkiye  kökenli aday belirleyerek  aşırı sağcı ve ırkçıların sandığa akın etmesini sağlayan sözüm ona üst akıllar.

Evet tümcede haksızlık etmeyelim kısmi de olsa bir başarı sağlandı, bazı arkadaşlar, dostlar, yoldaşlar gecesini gündüzüne katarak çalıştılar ve istedikleri sonucu aldılar fakat fotoğrafın geneline bakıldığında sonuç iyi değil, hele ki ırkçıları gözardı ederek politika yapmanınyanlışlığı ortada dururken.

Bu fotoğraf bize gelmiş olduğumuz toprakların son durumdaki halini arz ediyor. Nasıl ki onca çağrılara rağmen Demokratı,  Solcusu, Devrimcisi vs.vs. bir araya gelip iktidara  yürüyemiyorsa burada da Türkiye’li demokrat dostlar açısından durum aynı.

Umarım bu seçimden bir ders çıkarılarak önümüzdeki  seçimlerde aday ve liste belirlemede birlik, dayanışma ve destek kriterleri göz önüne alınır.  Yine de ortada hatalarıyla da olsa koca bir emek var,  bu emeğe istinaden  istediği sonucu alamasada medeni cesaret gösterek bu yarışa katılan ve bir şeyler

yapmak isteyen, ayrıca  bu yarıştan kazanarak çıkan tüm dostlara, yoldaşlara ve canlara selam olsun ..

Mesut Kabakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir