Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Düştüğü ileri sürülen Ebru Erdem’in ilk duruşması görüldü

Küçükçekmece’de bir rezidansın 9’uncu katından düştüğü ileri sürülen ve yaşamını yitiren Ebru Erdem’in ilk duruşması görüldü.
İstanbul Küçükçekmece’de 20 Mart 2019 tarihinde bir rezidansın 9’uncu katından düştüğü ileri sürülen ve yaşamını yitiren Ebru Erdem’in davasında tutuklu olan Serdar Taş’ın ilk duruşması Bakırköy Adliyesi 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kadınlar, duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Katledilen kadınlar isyanımızdır: Ebru Erdem için adalet” pankartı yanı sıra “Kadın dayanışması yaşatır”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” dövizleri taşındı.
Açıklamada söz alan Öğrenci Faaliyeti’nden Lizge Biter, Taş’ın olay günü Erdem’e zorla uyuşturucu verdiği ve tecavüz girişiminde bulunduğunu, ardından Erdem tarafından 9’ucnu kattan itilerek katledildiğini söyledi.
TAKİPÇİSİ OLACAKLAR
Taş’ın daha önce kasten yaralama suçundan tutuklandığını ve kısa süre önce bırakıldığı ifade eden Biter, “Çıktıktan sonra Erdem’i katletti. Savcı, fail Serdar Taş hakkında iddianamede uyuşturucu, alıkoyma, kasten çocuk öldürme, çocuğa yönelik nitelikli cinsel saldırı suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet artı 23 buçuk yıl istedi. Biz kadınlar olarak, Ebru’nun davasının gerçek bir adalet ile sonuçlanması için davanın takipçisi olacağımızı bir kere de adliye önünden ilan ediyoruz. Şule Çet cinayetinin üstünü intihar diye kapatmaya çalışmalarınızı tanıyoruz, Ebru için de aynısının yaşanmasına izin vermeyeceğiz!” diye belirtti.
‘ŞULE’DEN EBRU’YA’
Erdem’in ölümünün nitelikli bir araştırmayla her detayının ortaya çıkarılmasını istediklerini vurgulayan Biter, “Erkek adaletinizi, her gün dışarı salınan tacizcilerden, tecavüzcülerden, kadın katillerine verdiğiniz iyi hal indirimlerinden, İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmanızdan biliyoruz. İzin vermeyeceğiz, Şule’den Ebru’ya erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz, alacağız!” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından kadınlar duruşma salonuna geçti. Fakat pandemi süreci neden gösterilerek duruşma salonuna Erdem’in ailesi dışında kimse alınmadı.
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Serdar Taş, savunmasını yapmak için süre talebinde bulundu.
DAVA ERTELENDİ
Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, eksik hususların tamamlanmasını ve Taş’ın savunmasını yapması için süre talebini kabul etti. Taş’ın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, bir sonraki duruşmayı 25 Kasım’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir