Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP İstanbul ve CHP’li Yarkadaş’tan karşılıklı ‘üye sayısı’ açıklamaları

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, parti üyeliğinden istifalarla ilgili haberlere ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Haberlerdeki iddianın sahibi CHP’li Barış Yarkadaş da açıklamaya rakamlarla yanıt verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, üye sayısının azaldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.
Yazılı açıklamada, son günlerde bazı yayın organlarında CHP İstanbul İl Örgütü’nün üye sayısının azaldığına ilişkin bilgilerin gerçeği yansıtmadığı söylendi. Bu tür iddiaların CHP hakkında kamuoyunda olumsuz algı oluşturmak amacıyla gündeme getirildiği ileri sürülen açıklamada, “Örgütlerimizi itibarsızlaştırmak amacıyla yapılan söz konusu açıklamaların ve haberlerin tümü yalandır” denildi.
İddianın sahibi ise CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş. CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, HALK TV’de yayınlanan Şimdiki Zaman adlı programda “Partimiz CHP’den binlerce kişi istifa etti. Bu istifaları durduracak bir adım atılmalı. İstifa eden kişiler aranıp sorulmalı ve istifalar engellenmeli” demişti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı’nın açıklamasında ise “Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul’da üye sayısı sadece 2020 yılının ilk 9 ayında 14 bin 872 artmıştır. Bu somut gerçeklik kimi nedenlerle gerçekleşen istifalardan çok daha fazla yeni üye katılımı olduğunu göstermektedir. Örneğin; Kadıköy ilçemizde kimi nedenlerle son 1 yılda sadece 250 üyemiz çeşitli sebeplerden dolayı partimizle ilişiğini kesmek zorunda kalırken; aynı süre zarfında 683 yeni üye aramıza katılmıştır” ifadelerine yer verildi.
YARKADAŞ’TAN CEVAP
Barış Yarkadaş, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya “Elimde her şeyin belgesi var, genel merkez ihtiyaç duyarsa takdim ederim. Sadece 2019’da 11 bin istifa var. Belgesi elimde,” karşılığını verdi.
Yarkadaş’ın sosyal medyada yaptığı açıklama şöyle:
“CHP İstanbul İl Başkanlığı, az önce yaptığı açıklamada, Salı gecesi HALK TV’de katıldığım programda yaptığım açıklamaya atfen, “Partimizde olduğu söylenen istifalar gerçeği yansıtmamaktadır” demiş ve ortaya koyduğum gerçeği inkar etme yolunu seçmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir