Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ezidilerin İnanç Önderi  Baba Şeyh Hakk’a Yürüdü

Böbrek rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Erbil’deki Serdem Hastanesi’nde tedavi gören Ezdi Yüksek Ruhani Meclisi Üyesi Baba Şeyh, dün akşam hayatını kaybeti.

Baba Şeyh, IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Ezdi yurdu Şengal’e yönelik saldırıları sırasında kaçırılan Ezdi kadın ve kız çocuklarının kurtarılmasında, topluma yeniden kazandırılması konusunda aldığı kararlarla gündeme gelmişti.

Ezidîlerin dini işlerini yöneten Baba Şeyh, Adiy oğlu Şeyh Fahreddin’in oğlu olarak 1933 yılında Şeyhan’da dünyaya geldi. Baba Şeyh, 1995 yılından beri Êzidî evine hizmet ediyordu.

A.Barış isimli bir Ezidî, Baba Şeyh’i Xertu Haci İsmail’in Hakk’a yürümesinin ardından, sosyal medya sayfasında yayınladığı yazıda, şu ifadeleri kullandı:

’’Cemaatimizin ruhani lideri, Baba Şeyh bugün 87 yaşında Yezdan’ın divanına yürüdü. Hayatı boyunca hep yüzünü güneşe döndü ve aynı nazarla 72 millet için dua etti. Hep zarafet,bilgelik ve irfanla yaşadı. O’nun hakka yürüyüşü biz Êzidîler için büyük bir kayıptır. Işıklar yoldaşı olsun.’’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir