Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YIKILACAK DUVARLAR

– Kimdir Figen Yüksekdağ

– Yıl kaç

– Geleceği birleşik bir şiirle yanıtlıyor

– Her sorgunda ezilenlerin geleceğini temsil ettiği için biat etmiyor.

– Acıların, kayıpları, linçlerin, savaşların, işgallerin, taciz ve tecacüzlerin yaralarının hesabını soruyor.

– Dört yanı hapishanelerle susturmaya çalışan ülkede, Figen Yüksekdağ’ın Yıkılacak Duvarlar şiir kitabıyla anlıyorsunuz Kürdistan gerçekliğini.

– Babası helikopter’den atılan Berfin’in çığlığına karışıyor Taybet ana şiiri.

-Cezaevlerine dönüştürüldü ülke. Ve toplama kamplarına. , Suruç, Van, Amed, Çewlik, Dersim, İstanbul, Ankara onlar direniş şiirlerinde yer alıyorlar.

Mücadele bedel istiyor, bu bedeli göze alamayanlar mahpuslar da yaşayamazlar. Selahattin, İdris, Figen resmî direniş tarihidir ikili çografyada… Sehel, Devran, Üç Kırık Dal, Oko ve Yıkılacak Duvarlar direniş ve umutların bize kazandırdıkları kitaplar.

Ve şiir yazıyorum

İmgelerin birleşik gücü

Gökyüzü

Ve dağlarda o güneş…

Açık bir hesaplaşma var şiirlerinde ve zaferin yakın kılan imgeler, varoluş kavgasıdır. Bu mücadelede biz varız diyen. YIKILACAK DUVARLAR düşmanıyla düelloya çoktan tutuşmuş. Ekim ayında başlayan KOBANE DÜŞTÜ DÜŞECEK diyenlere . ROJAVA savunmasında bir meydan okumadır ARİN MİRKAN’ca.

Yazdığı şiirler bu işgal ve savaşa karşı direnenlerini yıkıntılarda yükselen sesleridir . Sagır ve dilsizlere rağmen meydan okumadır.

İşte YIKILACAK DUVARLAR düşünce birliği olan, birleşik halk gerçekliğini analiz eden ve kavga şiiri adını kazanan İLERİ şiiri beslenen aydınlık bir umutttur.

Onlar tarihsel sorumluluklarıyla esir alınmış, biat etmeyen, iki ulus için bedel kapılarından geçiyorlar.

NU-DEM

Dağlar size ne dediyse harfiyen uyguladınız

Kendini ararken Azadi

Vuruşur aklım yüreğimle

Her an hoyratça rüzgar vururken saçlarına

Ve dönüp Kavalın Türküsünü okudum

İnsanın kendini yanlız his ettiği Türkü

Ve mektuplarımda kaldı okuyamadıkların

Biliyorum

Duygusallığın yeri yok

Ama acı veriyor

Bulutlara sinmiş Kasım akşamı yaklaşırken

Hevsel bahçelerinde ki gülüşlerin

Nehirler akar gözlerim

Düşer durur ya yıldızlar bakarsın sen

Dağla Çiçek arasında ki ölçü

Ki artık bu hesapsız kitapsız asrın sonu bitmeyecek

Gün durmaz

Güneş açacak o muştulu zaman aşkına

Kütükleri 2911

Her şeyin embiriyon oluşturduğu dönemler vardı, her kes başka yaşar aşamalarını Seher imgelerinde ki gibi: bu imgeler her gün , her saat yaşanmazmış gibi. Aksine 216 gündür yaşanan toplumsal bir maddi ölçüt var, korkulardan dolayı 6.8 Kobane üzerinden savunulan kirli savaştır,hayatta en kutsal şey annelerdir onları asıl imgeler karanlıkları aydınlatanlar- ancak doğurmalarının dışında doğurduklarına kimlik kazandıranlar, kendini tanımlama, his ettiklerimiz. Tıpkı diyalektik tarihi okumak gibi, ezelden beri; Duracağımız gezegen sevgiden başka hiç bir şeyin üretilmediği, vahşetin olmadığı, herkesin özgürce gereksinmelerini karşıladığı, ihtiyaçlarını giderdiği, gönülden gönüle sınırlar aşarak seyahat ettikleri öz.

Bir şeyin hep altı çizlir, dip not düşülüp ön koşulu ders çıkartmaktır, okudukların, gördüklerin ve duydukların ve his edemediklerin, bir biçimiyle bir insanı belirleyen düşünüş tarzı onun bulunduğu maddi gerçeklikle inlintili sözüyle öğrenilmesidir hayat.Umut karanlığa karşı aydınlığın kutsallığıdır ve zülmü lanetler; Sorular sorar kalbine, yüreğine, gereğini yapar.İnsanlığın panzehiri çamurlarla dolu olduğu kadar yağmurlarla biriken mavi denizlerde vardır, mesele biz ne olmak istiyoruz…

Tamtanların ülkesinde korkaklık, güneş ülkesi denklemimde umudu büyütecek, korkuları saracak, güzelliğin sabırlı, bütün renklerin çümbüşü sarsacak tek İrade direniştir, rüzgarlara teslim olmayan, nefesleri yorulmayan, düşüp kalkmasını bilenlerin gözü , kulağı ve kısılan seslerin mutluluğu

Kelimelerin rotafiflere dizilişi özgürlük bakış açılarında ki devrimci ölçüttür. YIKILACAK DUVARLAR kitabın o yüzden okunmalıdır, okutulmaya özendirilmelidir. O ezilenlerin mürşididir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir