Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Maden İşçileri Yalnız Değildir.

Soma ve Ermenek Maden İşçilerinin Haklı ve Meşru Yürüyüşüne Polisin Biber Gazı ve Plastik Mermi İle Müdahale Etmesini Protesto Ediyoruz.
Maden İşçileri Yalnız Değildir.
Bağımsız Maden İş Sendikasına üye Soma ve Ermenek’de maden ocaklarında çalışan işçiler aylardır gasp edilen yasal hakları için haklı ve meşru eylemlerine devam ediyor.
Gasp edilen hakları için Ankara’ya yürüyeceklerini daha önce duyurdukları yürüyüşe Soma Kaymakamlığı izin vermemişti. Bu yasaklamaya rağmen Sendika ve işçiler haklı taleplerini dile getirmek ve kamuoyu oluşturmak için Ankara’ya yürüyüşünden vaz geçmediklerini dile getirmişler ve bu gün yürüyüş için bir araya gelmişlerdi. Yürüyüşe başlamak isteyen maden işçilerine ve ailelerine polis orantısız bir şekilde güç uygulayarak müdahale etmiştir. Bu biber gazlı ve plastik mermili müdahale sırasında işçilerden yararlananlar olmuş ve gözaltına alınmıştır. Bu saldırıyı ve gözaltıları protesto ediyoruz.
Bilindiği gibi Soma ve Ermenek’te çalışan işçiler yıllardır sarı sendikaların ihanetine uğramış ve haklarını alamadıkları gibi yasal hakları da gasp edilmiştir. Bu bölgedeki maden işçileri gasp edilen haklarını almak için Bağımsız Maden İş sendikasında örgütlenmişler ve o günden beri de grevler, direniler gerçekleştirmişler ve kazanımlar elde etmişlerdir. Ancak işverenlerin saldırıları ve hak gaspları hız kesmeden devam ettiği için mücadelede hiç durmadan devam ediyor.
Ermenek’te 13 aydır maden işçilerinin hakları ödenmiyor. Bağımsız Maden İş sendikasına üye, Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi Ltd. Şti’ne bağlı maden ocağında çalışan işçiler, yaklaşık bir yıldır ödenmeyen ücretlerini ve tazminatlarını almak için maden ocağı ağzında direniş başlattılar, 44 gündür direniyorlar. 748 işçinin çalıştığı Uyar madencilik işçileri 8 yıldır ödenmeyen kıdem, ihbar, ücret alacakları, ölüm ve iş kazası tazminatları için ve TBMM’den çıkan yasada kendilerine ayrımcılık yapıldığı için mücadele etme kararı almışlardır. Yine aynı işverene ait Seba Madencilikte de işçiler benzer hak kayıpları yaşamışlar ve onlarda 38 gündür direniyorlar.
Maden işçileri bu haklı ve meşru mücadelelerinde yalnız değildir. Sendikamız sınıf dayanışması gereği Bağımsız Maden İş Sendikası ve üyeleri ile maddi ve manevi olarak dayanışma içerisindedir. Sendikamızda aynı zamanda sarı sendikacılığın ihanetlerine ve sermaye sınıfının işçi sendika düşmanlığına karşı işkolumuzda olmayan ancak sendikamızın sahip çıktığı Real, Uyum/Makro ve Uzel’de, işkolumuzda Tüvtürk’de, Çınartaş’da direnişlerde ve Samsun Çorum Ambarında Grevimizle mücadelemizi devam ettiriyoruz.
İşçi sınıfına yönelik bu saldırılar bütün işçilere yapılmıştır. Bu nedenle mücadelemiz de ortaktır. Maden işçilerinin onurlu, haklı ve meşru direnişlerini bir kez daha selamlıyoruz. 12.10.2020
Yaşasın Maden İşçilerinin Direnişi!
Kahrolsun Sarı Sendikacılık!
İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!
Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir