Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Çifte vatandaşlık kimlik için bir kazançtır

-Mehmet Tanlı /Ahlen –

SPD Eyalet Fraksiyonu Çifte vatandaşlık için bastırıyor. Almanya’ nın Kuzey Ren Vesfalya Eyalet Parlamentosu üyesi SPD li Warendorf bölgesi Milletvekili Annette Watermann-Krass ile Ahlen Şehri Uyum Meclisi Başkanı ve SPD‘nin Warendorf ilçesindeki Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Başkanı Ergül Aydemir Eyalet Fraksiyonunun Parlamentosuna verdiği çifte vatandaşlıkla ilgili verilen önerge konusunda görüş belirttiler.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkeden geliyor, Almanya’da yaşıyorsanız ve Alman vatandaşlığına geçmek istiyorsanız 1.1.2000 yılından itibaren kendi ülkenizin vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekiyor. Bu sözde “opsiyon yükümlülüğü” yıllardır tartışmalara ve eleştirilere konu olmuştur. SPD parlamento grubu, Federal Eyaletler Konseyine sunulmak üzere eyalet hükümetine bir başvuruda bulundu. Çifte vatandaşlık yasasının modernize edilmesi ve böylece daha fazla insanın Almanya‘daki toplumsal yaşama katılmasının sağlanması çağrısında bulunan SPD Parti yöneticileri bu vesileyle aynı zamanda ayrımcılığa karşı konulacağını ve fırsat eşitliği sağlanacağını savundular.

Bu yasa ile kimliğimin elimden aldığımı hissediyorum

Ahlen Şehri Uyum Meclisi Başkanı Ergül Aydemir, mevcut düzenlemenin eskimiş bulunduğunu bunu kişisel deneyimlerinden bildiğini söyleyerek: ‘‘ Ben Almanya‘da ikinci kuşağı temsil ediyorum. Şu anki yasa ile getirdiğim kimliğimin elimden aldığımı hissediyorum. Toplumsal yaşama katılım, haklarımı almak, bir şansı elde etmek için köklerimden, kimliğimin bir parçası olan vatandaşlığımdan vazgeçmek zorunda kaldım. Benim durumumda Türk kökenli çok insan var. Bu insan hakları ve onuruna da ters düşüyor. Almanya bu alanda öncü olmalı vatandaşlık yasasını modernize etmelidir. Türkiye kökenliler 60 yılı aşkın bir süredir Almanya‘da yaşıyor. Artık misafir değiliz. Çocuklarımız burada büyüyor, bizlerin ekonomiye ve topluma sunduğumuz katkılar unutulmamalı.‘‘ dedi.

Bu vatandaşlık yasası açık ve çoğulcu bir topluma, demokrasiye yakışmıyor. Eyalet milletvekili Annette Watermann-Krass ise yasa bu şekilde kalmamalı, diyor: “Almanya‘da hala geçerli olan vatandaşlık yasası açık ve çoğulcu bir demokrasiye yakışmıyor. Çok kültürlü bir toplumuz. Çoklu kimlikler elbette bunun bir parçası olmalıdır. Bu noktada yeniden düşünmek gerekiyor. Çifte vatandaşlık bir kayıpdeğil, halkın ve nihayetinde ülkemizin çıkarları için bir kazançtır.‘‘derken, yine Ergül Aydemir ısrarla bu konuda bir zihniyet değişikline gidilmesinin zaruretine dikkat çekere ‘’ Opsiyon yani bir vatandaşlığı tercih zorunluluğu, yükümlülüğü sorunu sadece Türkiye‘den gelen insanları etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda Brexit nedeniyle AB den çıkan İngiltere‘den gelenleri de etkiliyor.’’ dedi.

Warendorf bölgesindeki bu iki Eyalet ve Yerel politikacı göçmenlere çifte vatandaşlık hakkının verilmesi dileğinde bulunarak hakların bir an önce genişletilmesinin ve yasanın modernize edilmesi gerektiğini vurguladılar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir