Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD İstanbul Şubeleri: 2 Temmuz Sivas Madımak Şehitlerimizi Anıyoruz, Unutmadık, Unutturmayacağız!

PSAKD İstanbul Şubeleri,  26 Haziran  Cumartesi günü, Kadiköy İskele Myedanı’nda , 2 Temmuz 1993’de  Sivas Madımak Oteli’nde katledilen 33 canı anacak. Saat: 14:00’de gerçekleştirilecek basın açıklamasına ilişkin yapılan yazılı aaçıklamada, şu ifadeler yer alıyor:
”Sistemin Ötekileştirdiği Aleviler, Kürtler, Devrimciler, Sosyalistler ve Azınlık Halklar!
2 Temmuz Madımak katliamının 28. yılındayız. ”Bozuk düzende sağlam çark olmaz” diyen, Osmanlı zulüm düzenine karşı mazlum anadolu halkının sesi olan ve bu uğurda canını hiç sayan 16. yüzyıl halk ozanı Pir Sultan Abdal’ın yaşadığı topraklarda, Sivas’ta yapılan heykelinin açılış etkinlikleri çerçevesinde bir araya gelmek istedik yıl 93’te.
Sanatçı, aydın, yazar, semah dönen gençler ve bir dizi aktivist olarak Madımak Otel’e yerleştik. Amacımız barışa semah dönmek ve kardeşlik türkülerini bir ağızdan söylemekti. Cuma namazı çıkışı kışkırtılan yobazlarca yakıldık! Barışa semah dönerken yakıldık! Kardeşlik derken yakıldık! Sömürüye karşı çıktık asıldık!
Sivas ‘ta bedenlerimizi değil zulme karşı direnişimizi, umudumuzu yakmak istiyorlardı. Ama bilmezler ki zulme karşı direnişe yangınlar ancak can olur, daha büyük direnişlere umut olur. Televizyonlardan canlı olarak yayınlanırken tüm topluma mesaj vermek istiyorlardı. Zulme ses çıkarırsanız sonunuz bu olur demek istiyorlardı.
Daha önce Malatya, Taksim, Maraş, Çorumda olduğu gibi sırtını devlete dayayan eli kanlı faşist, din maskesi ile cana kıyan katiller, her zaman olduğu gibi yine sistemce korundu, aklandı, affedildi. Vahşice cinayetler işlenirken, kolluk güçleri seyirci olmayı görev bildi. Zira onlara öyle talimat verilmişti.
Demokrasi, insan hakları ve buna dayalı hukuk sistemini işler kılmayan Türkiye Cumhuriyeti her inanç ve etnisiteye eşit davranmayarak, eşit yurttaşlık hukukunu kurmayarak tek tipçi yönetim anlayışını hakim kılma çabası verdi/veriyor. Hal böyle olunca da yüz yıllık Cumhuriyet tarihi, halkların kıyımı ve siyasi cinayetler tarihi olarak anılır oldu.
Son 19 yıllık AKP iktidarında ise katliamların yanı sıra kırıntı olarak şeklen var olan demokrasi ve hukuk tümden ortadan kaldırıldı. Halkın ezici çoğunluğu açlık sınırında yaşarken, ülkenin tüm kaynakları müteahhit ve mafya çetelerine peşkeş çekildi.
Yönetim sistemindeki adaletsizliğe, eşitsizliğe itiraza yönelen her kesim için yarın daha büyük dar durumlara gebedir. Aleviler, Kürt’ler, aydınlar, sosyalistler asgari müştereklerde bir arada durmak ihtiyacı dün olduğu gibi bugünde önemli bir görev ve sorumluluktur.
Yeni katliamlar olmasın diye,
Bir sabah kapılarımız koç başları ile kırılmasın diye,
Farklı inanç ve etnik köken nedeni ile hakarete uğramayalım diye,
Kadınlar katledilmesin diye,
Doğamız rant ve talana kurban edilmesin diye,
Geleceğimiz çalınmasın diye,
Seslerimizi birleştirelim, şikayetlerimizi dar alanda birbirimize değil alanlarda hesap sormak için haykıralım.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul şubeleri olarak;
2 TEMMUZ ’93’de MADIMAK’ta BEDENLERİ YAKILAN AMA İNANÇLARI, İDEALLERİ VE DÜŞÜNCELERİYLE BİZİMLE YAŞAMAYA DEVAM EDEN 33 CANIMIZI ANMAK İÇİN;
26 HAZİRAN CUMARTESİ, KADIKÖY İSKELEDE, SAAT 14. 00 DE YAPILACAK BASIN AÇIKLAMASINA DAVET EDİYORUZ.
Bu davetimiz iyiyi, güzeli isteyen, yaşamında insan kalan, yarına umutla bakan, eşitliğe, özgürlüğe, barışa ve kardeşliğe özlem duyan Cümle Canlaradır …
GELİN CANLAR BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM!
MADIMAK KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ/ UNUTTURMAYACAĞIZ!
SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMEYECEK!
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBELERİ
Aşk ile!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir