Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Almanya’yı sel felaketi vurdu: Ölü sayısı103’e yükseldi

Batı Avrupa’daki aşırı yağışların sebep olduğu seller sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi ise kayıp. Batı Avrupa’da şu ana kadar sel nedeniyle en az 90 kişi hayatını kaybetti. Almanya, selin en fazla kayıplara uğrattığı ülke durumunda. ABD’nin başkenti Vaşington’da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Selden etkilenenlere söylüyorum: Bu zor zamanlarda sizleri yalnız bırakmayacağız” dedi.

Perşembe günü (15 Temmuz) Batı Avrupa’daki rekor yağışların neden olduğu sel nedeniyle onlarca yaşamını yitirdi, yüzlerce insanın ise kayıp olduğu belirtildi. Almanya’da ise en az 90 kişinin öldüğü belirtiliyor. Günlerdir çok yoğun bir şekilde yağan yağmur, nehirlerin bentlerini yıktı, kasabaları ve köyleri su altında bıraktı, arabaları ters çevirdi, evleri yıktı ve insanları çatılarda mahsur bıraktı.

Sular çekilmeye başladığında, en kötü etkilenen kasabalarda ve köylerdeki sakinler evlerinden ve mahallelerinden geriye kalanları inceledi. En çok etkilenen kasabalardan olan Schuld’da evler enkaz yığınına dönüştü. Schuld kasabasının sakinlerinden biri, “İki-üç gündür aralıksız yağış aldık. Ya da belki dört, bilemiyorum. Su seviyesi o kadar hızlı yükseldi ki ben böylesini görmemiştim” dedi.

Alman yetkililer ayrıca, Bonn şehrinin güneyindeki Euskirchen bölgesinde de 15 kişinin öldüğünü belirtti.

Almanya’da yüzlerce asker ve iki bin 500 yardım görevlisi polise arama ve kurtarma çalışmalarında yardım ediyor. Ayrıca, 200 bin eve elektrik dağıtım hizmeti sunulamıyor.

Merkel: “Bu zor zamanlarda sizleri yalnız bırakmayacağız”

Eylül ayında yapılacak federal seçimler sonrası görevinden ayrılacak olan ve seçimler öncesinde Vaşington’a bir veda ziyareti yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, aşırı hava koşullarının daha sık görülür hale geldiğini ve küresel ısınmaya karşı önlem alınması gerektiğini belirtti. Merkel, “Selden etkilenenlere söylüyorum: Bu zor zamanlarda sizleri yalnız bırakmayacağız. Şehirlerin yeniden inşasında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen de selden zarar görenlere yardım sözü verdi. Papa Francis ise yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

İklim ve çevre meseleleri gündemin ilk sırasında

Selden en ağır şekilde etkilenen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı ve aynı zamanda bir sonraki seçimde Şansölye Merkel’in yerine muhafazakarların adayı olacak olan Armin Laschet, yaşananları küresel ısınmaya bağladı. Laschet, “Bu tür olaylarla tekrar tekrar karşılaşacağız. Küresel iklim değişikliği tek bir eyaletle sınırlı değil. Bu sebeple Avrupa, federal ve küresel düzeylerde iklim koruma önlemlerini hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

Öte yandan, Almanya’da eylül ayında yapılacak olan federal seçimlerde iklim ve çevre meseleleri seçimin ana tartışma konuları arasında yer alacağa benziyor.

Ne olmuştu?

Aşırı yağışlar Almanya’nın yanı sıra Belçika, Hollanda ve Fransa’nın batı kıyılarında can ve mal kaybına neden oldu. Uzmanlar, son 24 saatte eşi benzeri görülmemiş miktarda yağmur yağdığını ve buna da durağan bir düşük basınçlı hava sisteminin neden olduğunu belirtiyor.

Birçok köyün sel suları altında kalması ve yolların toprak kaymaları nedeniyle kullanılamaz hale gelmesiyle bölgedeki hasarın tam boyutu belirsizliğini koruyor.

Derleyen: Zeynel Yıldırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir