Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları üç koldan Serçeşmeye yürüyor!

-Gülüfer Subaşı  –

Örgütlü Alevi uyanışıyla birlikle, Aleviler tüm değerlerine kitlesel olarak sahip çıkmaya başladılar. Kuruduğu sanılan, dalları kırılıp, kökleri sökülmek istenen Alevilik; canların beyinlerinde ve yüreklerinde ulu bir çinar olarak yeniden çivgin vermey başladı.
Toplumsal hafızamızda sislene her şey örgütlü Alevi uyanışıyla birlikte, göksel bir berraklığa dönüşmeye başladı. Korkuyu yenen ve kimliğini dışa vuran yüzbinlerce can, bu uyanışın etkisiyle ve örgütlü olmanın yarattığı güvenle Pir Hünkar’a gitmeye başladılar.
Pir’e gidenlerin içinde genç canlarımızda var. Bu genç insanlar, dergah’a girereken içlerinde ruhların ıstan bir sıcaklık yaşıyorlar. Dergah’a bağlı olan her mekan, gençlerimizin hafızalarına özlerin dar da, yüzlerin yerde olduğu ve canların birlikte kaynayıp çostukları bir aşk meydanı olarak işleniyor. Çünkü, Pirin Dargah onlar için; insan keba, sevgiyi din, emeği en yüce değer olarak gören ve herşeyi insanda arayan sırr-ı hakikat erenlerin kamil insan ile kamil toplumu yaratmak istedikleri bir rızalık mekanıdır.

PİR HÜNKAR’IN DERGAHI’NIN İŞGAL ALTINDA OLMASI, ALEVİLERE YAPILAN AĞIR BİR ZULÜMDÜR!

Aleviliği yasaklayan ve yakın bir döneme kadar Alevilerin varlığını yok sayıp inkar eden  tekçi anlayışın temsilcileri, biz alevileri asimilasyon ile eritip yok edebilmek için dergahlarımızı işgal ettiler. Bu işgal büyük oranda bugünde devam ediyor.

Alevi kurumları zaman içinde hem bu zulme son verecek ve tüm dergahlarımız işgalden kurtaracak örgütlü mücadel adımını güçlü bir şekilde atmak, hem de Alevilerin Pirimizin dergahına ‚‘‘ Turist Ömer‘‘ gibi  girmelerini ortanda kaldıracak süreci başlatmak amacıyla, 21 Ağustos’ta üç koldan Serçeşmeye yürüyecek.

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) , Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Alevi Vakıflar Fedederastonu (AVF) Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ( PSAKD) tarafından örgütlenen yürüyüşe Alevi köy dernekleri, demokratik kitle örgütleri ve Pirin dergahını niyaza gelen canlarda katılacak.

Yürüyüş Kolları Saat: 11:00’de harekete geçecek.

Nevşehir Girişi: 21 Ağustos’ta saat 11:00’de Alevi Bektaşi Federasyonu’na (ABF) bağlı bağımsız dernekler ve Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu.

Kayseri Girişi: Alevi Kültür Dernekleri ve diğer bağımsız dernekler.

Kırşehir girişi: Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı.

Yürüyüşe katılanlar üç koladan baş açık ve yalınayak olarak Pirin dergahına yürüyecek. Kitle saat: 12:30 dergahın  önüde bir araya gelecek. Burada gülbank okunup semah dönülecek. Akşam üzeri, PSAKD Kadın Meclisi tarafından  Kadıncık Ana’nın Dergahı’nda  yapılacak Cem’e katılım sağlanacak.

Alevi kuurmlarımızın dergahlarımızı işgal altından kurtarmak için birlikte atıkları bu örgütsel adımını kitlesel olarak sahiplenelim. 21 Ağostos’ta  gerçekleştirilecek yürüyüşe kitlesel katılım sağlayalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir