Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BİZ DÜN OLDUĞU GİBİ, BUGÜN DE LAİK VE DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDENLERİN YANINDAYIZ!

-Hasan Subaşı-
Millet İttifak’ının içinde ve çeperinde katilerin, katliamcıların olduğunu kim gizleyebilir? Koşar adımlarla bu ittifaka yaklaşmak ve destek çağrısı / çağrıları yapmak, Alevileri içinden çıkılması bir hayli zor olacak yanlışların ve ”kargaşaların” içine sürükler.
Kurumsal sorumlulukları olan arkadaşlar, bu konularda örgütten onay veya rızalık almadan söz söyleme, görüş açıklama ve kendi adlarına yazılar yazıp yayınlama gibi tutum ve davranışlardan toplumsal, örgütsel birlik aşkına özellikle uzak durmalıdır!
Alevilerin hangi ittifaka nasıl bir destek verecekleri, kurumsal görüşmelerden ve tartışmalardan sonra, alınacak ortak kararla belirlenmelidir. Doğru olan budur!
Ortada Sivas’ta 33 Canımızı diri diri yakan katillere ”Gazanız mübarek olsun ” diye seslenen Karamollaoğlu’nun, Veli Küçük’ler ile birlikte devrimcileri katleden Meral Akşener’in, AKP’nin halklara karşı işlediği suçlarda ve Türkiye’nin bugüne gelmesinde önemli payları olan Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partilerininde içinde veya çeperinde yer aldıkları bir ”Millet İttfakı” gerçeği var. Bu ittifaka destek çağrıları yaparken vurgu yaptığımız gerçekler göz önünde tutularak söz söylenmelidir!
Bu ittifakın içinde veya çeperinde, Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde Kobani’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla bir araya gelen sosyalist gençlere yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında 33 genç insanımızın katledilmesinden siyasi olarak sorumlu olan Ahmet Davutoğlu var.
AKP iktidarının Eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AKP ile yollarını ayırdıktan sonra verdiği bir demeçte şunları söylemişti: “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi insan yüzüne çıkamaz.” Davutoğlu, bu sözler ile 7 Haziran – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan IŞİD katliamlarına vurgu yapmıştı. Bu katliamların AKP’nin yeniden tek başına iktidara gelmesinin yolunu açtığıni herkes biliyor.
Bu ittifakın içinde veya çeperinde, Suriye savaşında, “Esad’ı devirmek için‘‘ her türlü cihatçı grupların Suriye’ye geçmesine destek veren ve orada dökülen kandan sorumlu olanların başında gelen bir Ahmet Davutoğlu var.
1 Kasım seçimleri öncesinde Van mitinginde yaptığı konuşmada, ‘‘AK Parti iktidardan indirilirse sokaklarda terör çeteleri dolaşacak‘‘ sözlerini söyleyen Davutoğlu, AKP tarafından desteklenen terör çetelerinin Diyarbakır’da, Suruç’ta ve Ankara’da yaptıkları katliamların siyasi sorumlularından da biridir.
Bu ittifakın içinde, Alevilere yönelik katliamlarda da yer alan Abdullah Çatlı’nın kendisine Asena kod adını verdiğ Meral Akşener var. Tansun Çiller’in, Mehmet Ağar’ın ve Veli Küçük isimli katliamcının yol arkadaşı olan bir kişidir Meral Akşener. TC İçişleri Bakanlığı, Ağar’dan sonra kime verildi? Meral Akşener’e. Niye? Veli Küçük ile birlikte Çiler’in ve Ağar’ın açtıkları kanlı yoldan yürüsünler diye.
Akşener’in Kürt sorununa ve HDP’ye nasıl yaklaştığını hepimiz çok iyi biliyoruz…
Aleviler tarihlerinin her döneminde hep ezilenin, sömürülenin, yoksulun, mazlumun yanında, sömürücü zalimlerin karşısında olmuşlardır.
Bu duruş Alevileri için sıradan bir şey değil, kaynağını Alevilikten alan bir Yol ilkesidir!
Türkiye’nin ve güç dengelerinin yeniden şekillendiği bu kritik süreçte hangi kesimlerin veya ittifaklarının yanında yer alacağımız, bu Yol ilkesine ve Alevi duruşuna göre belirlemek en sorunsuz ve en doğru tutum olur.
Biz Aleviler hak ve özgürlüklerimizi, ancak demokratik bir anayasanın yapıldığı ve demokratik bir cumhuriyetin halk güçlerinin ortak mücadelesiyle inşa edildiği bir Türkiye’de, köklü ve kalıcı bir şekilde elde edebiliriz.
Laik, demokrati bir Türkiye için yürüteceğimiz mücadelenin özünü, toplumsal rızalık düzeni anlayışımız oluşturmalıdır!
Türkiye’nin yeniden şekillenmesinde, Aleviler olarak taleplerimiz en güçlü şekilde tüm güçlerin gündemine sokalım!
Bu süreçte, Alevilerin mevzilenmesi üzerine yapılacak tartışmalarda yol dilini kullanmayı, hoşgörüyü ve kapsayıcı olmayı elden asal bırakmayalım!
Aşk ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.