Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ZORUNLU DİN DERSİ ALEVİ ÇOCUĞA UYGULANAN BİR ŞİDDETTİR! VİDEO

-Nilgün  Mete/Gazeteci-

Hayatımda ilk defa bir eylemi/ kampanyayı başlatanlar ve yürütenler arasında bulunuyorum. Yıllardır genellikle yapılan eylemlerin haberini yapıyorum hep. Öğrencilik hayatımda epey çilesini çektiğim zorunlu din dersinin kaldırılması için yapılan bir kampanyadan bahsediyorum. Bu kampanya beni, inancımı, haklarımı ilgilendiriyor. Heyecanımın, gerginliğimin, yürekten çabalayışımın nedeni, ait olduğum Alevi toplumunun çektiği çilelerdir. Alevi toplumunun inkarıdır, hoyratça asimile edilmek istenmesidir. Hem de devlet/ iktidarlar eliyle!

ÇEŞİT ÇEŞİT ŞİDDET

Bir toplum yok edilmek, eritilmek, başkalaştırılmak isteniyor. Hem de her çeşit şiddetle! Kimi zaman katlediliyor, kimi zaman evleri işaretlenerek tedirgin ediliyor, kimi zaman da ölüm korkusu iliklerine kadar işleniyor. Yani baskının, fiziksel-psikolojik şiddetin her boyutu bu toprakların en aydınlık insanlarına yaşatılıyor.

12 Eylül faşist askeri darbe ile okullarda Sünni İslam (din) dersinin zorunlu hale getirilmesiyle birlikte şiddet okullara kadar geldi. Din derslerinde hep aşağılandı Alevilik! Çocuklar Alevi oldukları için sınıfta zor duruma düşürüldü, dışlandı, sınıftan atıldı, oruç tutmaya zorlandı. Ya da benim gibi Alevi olduğunu sıra arkadaşlarından saklamak zorunda kaldılar. Ben de din dersinin şiddetini epey yaşamış biriyim.

ALEVİ ÇOCUK TRAVMA YAŞIYOR

Alevisin, ama derste namaz sureleri ezberletiliyor, müslüman olmanın şartları zihnine yerleştiriliyor. Sıra üzerinde namaz kıldırılıyor. Ramazan orucunu tutman için baskı yapılıyor. Yani bir Sünni ailenin çocuğu gibi olman isteniyor. Alevilik zaten yok sayılıyor, sapkın olarak nitelendiriliyor. Düşünsenize Alevi öğrencinin yaşadığı travmayı! Evde ayrı, okulda ayrı öğretiyle karşı karşıya.

AKP’li bir şahıs geçen aylarda Alevilerin ve ayrıca Kürt Alevilerin çifte kavrulmuş yalancı olduklarını alaycı bir tavırla yazmıştı. Okullarda kendisi gibi zalimlerden kimliğimizi sakladığımız için yalancı oluyorduk bu şahsa göre. Tabi hiç bir zalim ‘ben zalimim’ demiyor. Dolayısıyla da özeleştiri verecek kapasiteleri de yok. Bu topraklarda, Alevilere bakış açısı çok sakat, bozuk, aşağılık düzeyde. İşte bu düzey okullarda din derslerinde Alevi çocuklara yaşatılıyor. Bu yüzden din dersi kaldırılsın, diyoruz.

ASIL SORUN, ALEVİ ÇOCUĞUN DİN DERSİNDE YAŞADIĞI ÇATIŞMA

Din dersinin kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gidildi ve davalar kazanıldı. 2014 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), zorunlu Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersi dolayısıyla Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiğine karar verdi. Kararda uygun bir muafiyet mekanizmasının yokluğunda dersin Alevi öğrencileri kendi değerleri ve okulları arasında bir çatışmaya ittiğine dikkat çekti. Bu cümle çok önemli. Asıl sorun din dersinde Alevi çocuğun yaşadığı çatışma. Mahkeme, hiç kimseyi inancını açıklamaya zorlamayan bir muafiyet mekanizması oluşturulması başta olmak üzere Türkiye’nin gecikmeden gerekli önlemleri alması gerektiği kararını da verdi.

HASAN ZENGİN DAVASI

Diğer yandan AİHM, benzer bir kararı 2007 yılında vermişti. Dersten muafiyet talebi karşılanmayan Hasan ve Eylem Zengin’in açtığı davanın kararında AİHM, dersin nesnel, çoğulcu ve eleştirel olmadığını, farklı dinler ya da inanışlara ilişkin yeterli bilgi içermediğini ve bu nedenle zorunlu tutulamayacağını belirtmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı ise kurnaz davranarak, ‘din kültürü ve ahlak bilgisi’ dersinin öğretim programının dava sürecinde yenilendiğini, dersin yasal statüsünün devam edeceğini açıklamıştı. Danıştay’ın da kararı var. Danıştay, 2007 ve 2008 tarihli kararlarında, AİHM kararıyla uyumlu olan, hatta koşulsuz muafiyet sağlansa bile bu içerikle dersin anayasaya aykırı olduğunu ve ancak isteğe bağlı sunulabileceğini belirtmişti.

Bütün bu kararlara rağmen AKP asla duymak istemedi Alevilerin sesini. Yahudi ve Hristiyan öğrenciler din dersinden muaflar. İnançlarını açıklayarak ancak muaf olabiliyorlar. Bakar mısınız çocukları nasıl zor duruma düşürüyorlar!

DİN DERSİ SAYISI ÇOĞALTILDI

Bir tane zorunlu din dersi yetmiyormuş gibi yeni din dersleri koydu müfredata AKP zihniyeti. Seçmeli adı altında konulan bu dersler de zorunlu hale getirildi. Tarikatların, cemaatlerin hakim oldukları bazı gerici vakıflarla işbirliği yapılarak hazırlanan bu dersler çocuklara zorunlu seçtiriliyor.

ANA SINIFINA DA GÖZ DİKİLDİ

Bu da yetmedi. 1-3 Aralık 2021’de yapılan Milli Eğitim Şurası’nda Eğitim-Bir Sen adlı AKP’ye yakın sendika ana sınıfına da din dersi konulmasını tavsiye etti. 3 Mart’ta bu tavsiye kararı kesinleşmiş olarak karşımıza çıkabilir. Kesinleşmemesi için Demokrasi Konferansı bileşenlerinden Aleviler öncülüğünde imza kampanyası başlatıldı. Benim de içinde olduğum, inancına yürekten bağlı canlarla birlikte 28 Aralık’ta kampanya başlattık.

Bu bir farkındalık kampanyası. Din dersinin bir asimilasyon aracı olduğunu tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Çektiğimiz zulmü herkes görsün, duysun diye videolarla derdimizi anlatıyoruz! Artık yeter! Bizi, çocuklarımızı hoyratça asimile etmeyin, diye bağırıyoruz! Yüksek sesle haykırıyoruz: Çocuklarımızın ruhunu incitmeyin!

HAYDİ MİTİNGE!

Bilimsel, laik bir eğitim sistemi istemek hepimizin hakkı! Duydunuz mu? Meydanlara iniyoruz. 27 Şubat Pazar günü saat 15.00’te İstanbul Kadıköy Meydanı’nda buluşuyoruz. Aydınlık bir ülke için, Karanlığa dur demek için, Zorunlu din derslerine hayır demek için haydi Kadıköy Meydanına…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.