Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AYRIŞARAK DEĞİL, BİRLEŞEREK KAZANIRIZ

Her zamankinden daha büyük bir ihtiyaçtır birbirimizi anlamak ve birlikte yol almak. Aramızdaki bir parça fikir ayrılığını değil devasa aynılığı görerek, birlikte mücadeleyi büyütmemiz şarttır. Zaman, samimi bir öz eleştiri ile hatalarımızdan arınarak ve daha çok enpati kurarak, ayrıştırıcı tutumdan vazgeçerek safları sıklaştırma zamanıdır. Zaman, birbirimizi ikna etme değil, geniş halk kitlelerini örgütleme, onlara bilinç taşıma ve harekete geçirme zamanıdır. Sermayenin yalanını talanını açığa çıkarma ve emperyalizmin ülkemizde ve ortadoğuda sürdürdüğü politikaları teşhir etme zamanıdır. Bu sömürücü zorba düzenden kurtulmamız için dili, dini, inancı, milliyeti, cinsiyeti, rengi ne olursa olsun bütün emek ve demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesini örme zamanıdır. Zaman, demokrasi dışı yöntemlere karşı durma ve gericiliğe karşı bilimi savunma zamanıdır. Ülke karanlığa gömülürken ve halkımız bilinçli ve planlı politikalarla ayrıştırılırken ve anlamsız bir biçimde kamplaştırılırken; biz, dur bakalım ne olacak diyerek meselelere seyirci kalamayız. Böyle zamanlarda kendi içimizde suni ayrılıklar yaratmanın egemen siyasete hizmet edeceğini bilince çıkarmak ve tersine “daha fazla birlik” demek zorundayız. Adalet ama herkes için adalet sloganı altında birleşmek zorundayız.
Kurumlarımızda demokratik merkeziyetçilik ilkesini en iyi şekilde işleterek, üyelerin ve karar organlarının rızalığını esas almalı, anti demokratik uygulamalarla karşıtlarımıza dönüşeceğimizi bilmeliyiz. Hırsızla, arsızla, düşkünle ve sistemin kokuşmuşluğundan nasiplenmişlerle yollarımızı ayırmalıyız. Dar grupçu yaklaşımları reddetmeli ve derdimiz yol olmalıdır. Mücadele eden veya gönlü bizimle olan kimseyi itmemeli, ötekileştirmemeli, düşmanlaştırmamalıyız. Kutuplaşma, tasfiyecilik ve rekabet iktidarlaşmayı getirir ve “herşey iktidar içindir” gibi bizi burjuva yöntemlere götürür.
Özetle; ezilenlerin, sömürülenlerin, ötekilerin birliği ve ortak düşmana karşı ortak mücadele ilkesi en önemli gündemimiz olmalıdır. Bizlerin kendi aramızda birbirimize karşı yürüttüğümüz anlamsız kavga, ayrıştırıcı dil, alan kapma yarışı hepimize fayda yerine zarar getirir. Çünkü; bu güne kadar, ayrışarak kaybettik, o halde birleşerek kazanabiliriz.
Aşk ile;
Cuma ERÇE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.