Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hasan Çakmak Yazdı: Isparta zemininde gelişen Çorum vakası

– Hasan Çakmak –
Bir soruya çözüm bulmak için soruyu doğru kavramak gerek, sorulan soru anlaşılmadığında sorulan sorulara verilen cevaplarda anlam karmaşasına yol açacaktır.
Tarih bizi haklı çıkardı diye asla memnun olmayız, amacımız birilerini alt etmek hele hele linç ederek etkisizleştirmek hiç değil, önemli olan haklı olmakta değildir, asl olan inkar edilen ve yok
sayılan topluluklar için verilen mücadelenin doğru bir zeminde verilen mücadelenin başarıya ulaştırılmasıdır.
Tabiki topluma yöneticilik yapan kadroların öngörüleri, davranışları, eylemleri ve fikirlerinin toplumsal bir mücadeleyi başarıya ulaştırılmasında tayin edici rolü ve etkisi vardır. Gelişmeleri ve
süreci doğru okuyamazsanız, kendinizi yenileyemezseniz aynı şeyleri tekrar ederek gittiğiniz yollardan sapmalar ortaya çıkacaktır.
Mevcut sorunları, yetersizlikleri anlayıp, sürekli yenileyerek gelişmek yerine mağduriyet psikolojisi ile mevcut sorunları giderme anlayışı günü anlamada yetersiz kalır,ve sorunların giderilmesinde kalıcı bir çözüm üretmez.
Isparta cemevi açılışında yaşanan sorunlara karşı verilen eleştirilere kulak verilseydi gelişmeler tutarlı ve kapsamlı bir bir şekilde değerlendirilip gerekenler yapılsaydı bugün Çorum olmayabilirdi.
İspata cemevi açılışında AKP ve devletin tekçi ve inkarcı anlayışına karşı doğru tutum koyamayanların Çorum cemevinde yaşanan durumdan dersler çıkararak örgütsel yapıyı gerçek rotasına oturtmak yerine kendilerini mağdur olmakla topluma sunmaları anlaşılır değildir.
Çorum da diyanetten gelen imamın konuşmacı olarak kürsüye çıkması, Isparta’da yaşanılan zemin üzerinde yükselmiştir. Her bir gelişme ve olumsuzluk bir başka zemin üzerinde sağlanan olanaklar üzerinde gelişir ve güçlenir.
Isparta, Çorumun ölçüsüdür. Bugünden bu yanlış yönetimlere örgütsel bir karşı konuşmacı geliştirilmesi doğru bir tutum ortaya konulmazsa bu durum derinleştikçe devam edecektir.
AABF Genel Baskanı Sayın Hüseyin Mat’ ın gerek cemevi temel atma törenindeki konuşmaları olsun gerekse sonradan verdiği demeçler olsun titizlikle ve itinayla dinledim, gerek Türkiye‘deki siyasal iktidara gerekse alevi toplumuna verdiği mesajlar ve takındığı tavır kayda değerdir, AABF başkanı doğru tutum koymuştur ortaya.
Isparta’daki ve Çorum’daki tutum tamda devletin izlediği ve biz alevilere dayattığı çizgide buluşmak olarak anlasılmalıdır. Bunu doğru okumazsam yarın daha çetrefilli sorunlar ile boğuşacavımız günler pekte uzak değil.
Isparta’da kimse mağdur edilmemiştir bilakis oradaki tutum ve davranış ile alevilerin haklı mücadelesi mağdur edilmiştir, Çorum’ da yaşanan durumda Ispartadan farklı olunamaz. Isparta‘yı iyi
okuyamayanlar, Çorum da yaşanan gelişmelerin kaynağını ve hangi zemin üzerinde yükseldiğini anlayamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.