Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Genel Kurulu Bergkamen`de yapıldı

-Mehmet Tanlı-

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) yedinci genel kurulu (GK) Almanya’nın Bergkamenkentindeki Unna ve çevresi Cemevinde yapıldı. Türkiye’den önemli Alevi kurumlarının başkanları olan Celal Fırat dede( ADF) , Cuma Erçel (PSAKD), Ercan Geçmez (AKV) , AABK onursal Başkanı Turgut Öker, Necdet Saraç ( Araştırmacı-Yazar) eski ABF başkanı yazar Turan Eser, Kıbrıs Cemevi başkanı Zeynel Abidin Koç‘ ta misafir olarak katılarak GK‘ u onurlandırdılar. 13 federasyonun, bileşenlerinin bölge yöneticilerinin ve delegelerin katılımı ile gerçekleştirilen ve iki gün süren genel kurulun divan başkanlığını gazeteci – yazar Necdet Saraç yaptı. Genel Kurul‘ a (GK) medyanın ilgisi de yoğundu. GK Yol TV, Tele 1, ABC Gazetesi, Yön Medya, Karantina TV ,  www. haber.com, Avrupa Postası, Gazetelinkve Düzgün TV tarafından izlendi.

Genel kurulda çalışma raporu üzerine söz alan federasyon başkanları ve delegeler özellikle Alevi Kültür Merkezlerinde gençlerin öncelikle AKM lerde daha sonra ise Federasyonlarda yönetime gelmelerini, onlara yönelik hizmetlerin artırılması gerektiğine vurgu yaptılar . Bunların dışında çağın devrimlerine, değişimlerine damga vuran kadınlara ve yaşlılara yönelik çalışmaların da yoğunluk kazanması gerektiğine vurgu yapılarak bazı konularda kurumların, Konfederasyonun yeniden yapılanması yönünde konuşmalar yaptılar.Genel Kurulda İnanç hizmetleri konusundaki soruları ise AABK İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dede yanıtladı.

Yol TV ancak daha etkin bir destekle yayınlarını geniş kesime yayabilir

Bazı konuşmacılar yine Konfederasyonun televizyon kanalı Yol TV ve Alevilerin Sesi Dergisi konusunda da görüş belirterek Yol TV nin daha çok izlenmesi gerektiğini, Türkiye’de bazı yerlere

yayınlarının gitmediğini söylediler. Bu yaklaşımlara Yol TV  Gene Yayın Yönetmeni ve Program Yapımcısı Mahmut Akgül şöyle yanıt verdi: ‘‘Öncelikle çok insanın tanımadığı fedakar Sponsorlarımıza, destekçilerimize teşekkür ediyorum. Yol TV nin daha güçlü ve etkin olabilmesi için Alevi Kültür Merkezlerinin yöneticilerinin, üyelerinin Yol Clube üye olmaları gerekiyor. Çoğu maalesef üye değil. Onlardan yaratıcı konseptler, somut öneriler bekliyoruz. Yol TV Almanya’da kısıtlı imkan ve çok az Personel ile en iyisini yapmaya çalışıyor, Yol TV‘ ye canlarımızın gerekli tam desteklerini vermelerikonusunda umutluyum ‚‘‘ dedi.

Hüseyin Mat ; Alevilerin birliği, yan yana gelişi AKP yi ve devleti rahatsız ediyor

Dokuz farklı ülkeden gelen federasyon başkanlarının değerlendirmelerinden sonra onlara cevapta Eşit Başkanlar Hüseyin Mat ve Nevin Kamilağaoğlu tarafından verildi. Nevin Kamilağaoğlu Alevilerin önce kendi aralarında sonrada tüm demokrasi güçleriyle birleşmekten başka şansı bulunmadığını söylerken, Hüseyin Mat ise konuşmasında ‚‘‘ Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu bir üst kurumdur, çalışma faaliyeti kısıtıdır. Bizim görevimiz federasyonlar arası koordinasyonu sağlamak, Avrupada işbaşındaki hükümetleri bilgilendirmek onlar nezninde Alevi toplumunun çıkarlarını savunmak ve lobi faaliyetlerini yürütmektir. Konfederasyonun elde ettiği başarıların küçümsenmemesi gerekiyor. Bugün Avrupada 14 ülkede güçlü bir örgütüz, devlet başkanları düzeyinde kabul görüyor, önemli organizasyonlara çağrılıyoruz. Devlet yöneten bakanlarla aynı masada oturuyor, taleplerimizi, dileklerimizi onlara iletiyoruz ”dedi.

Aleviler göç ediyorlar

Alevi toplumunun Türkiye’deki konumuna da değinen AABK başkanI Hüseyin Mat, ‘‘ Türkiye‘nin bazı bölgelerinde Aleviler maalesef bulundukları bölgeleri ve ülkeyi terk ediyorlar. Dersim‘de 5000 kişinin Kanada’ya göç ettiğini, keza Vartolu ve bir çok Maraşlı köylerini, kasabalarını terketmiş durumdalar ve onlarin yerlerine, oralara ne yazıkki İşidliler yerleştiriliyor. Hatta Dersim‘de Alevi gençlerin koruculuk yaptığını duyduk. Yaşanan, süren derin ekonomik kriz en önce Alevi toplumunu vuruyor ve etkiliyor insanlarımızı. Alevi gençlerin koruculuk yapmasını kabul edemeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevi inanç kurumlarının ziyaretlerine karşı ortak bir tavır belirledik, Alevi kurumlarının yöneticileriyle yanyana geldik, bu çok önemli bir kazanımdır. Hacıbektaş’ta verilen ortak resimden devlet çok rahatsız biliyoruz. Karamsar olmayalım örgütlerimiz çok büyük mücadeleler vererek bu seviyelere geldiler. Aleviler dili, dini, ırkı ne olursa olsun mazlum olan herkesin, halkların yanındadır. Biz ezenlere karşı ezilenlerin verdikleri mücadelelerinde hep yanlarında olacağız. Yakında Türkiye bir Alevi‘ yi cumhurbaşkanı yapacak mı yapmayacak mı bunuda göreceğiz ‚‘‘ diyerek umut dağıttı.

Eşit yurttaşlık hakkı insan hakkıdır

Başkan Hüseyin Mat‘ ın 1. Gündeki bu konuşması sonrası Genel Kurula katılanlar çalışma raporu ve yönetimi akladılar. Genel Kurulun II. gününde ise Eşit Yurttaşlık hakkı başlığı altında bir sonuç bildirgesi ve alınan kararlar yayınlandı. Bildirgede ‚‘‘ yapılan değerlendirmelerde aklın ve bilimin öne çıktığı, barışın ve sosyal devletin belirleyici olduğu Türkiye’yi de kapsayan demokratik ve sosyal bir Avrupa Birliği için mücadelenin yanısıra , birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiye‘ de de eşit yuttaşlık hakkının uygulanması ve Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması talebi öne çıkarılarak karara bağlandı. ‘‘ dendi.

AABK Genel Kurulu, Genel Kurula ev sahipliği yapan Unna ve çevresi Cemevinin Başkanı İsmail Koç‘ a, onun yöneticilerine ve üyelerine verdikleri hizmetler, güzel organizasyon nedeniyle yapılan teşekkür konuşmalarıyla son buldu.

  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir