Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Zaferin Rengi Sarı Lacivert’ filmi Köln’de Fenerbahçe sevdalılarıyla buluştu

⌈ Metin Kaçmaz ⌉ Köln

Büyük merak ve heyecanla beklenen Abdullah Oğuz’un yönetmenliğini yaptığı, zengin sanatçı kadrosunun yer aldığı ve Türkiye’de 16 Şubat’ta vizyona giren ‘Zaferin Rengi Sarı Lacivert’ adlı film Köln Fenerbahçeliler Derneğinin organizesiyle Köln Cinedom sinema salonunda gösterime girdi.

Köln Fenerbahçeliler Derneği filmin Köln şehrinde de gösterime girmesi için gerekli girişimlerde bulunduktan sonra tüm üyelerinin katılarak filmi seyretmesi için haftalar öncesinden hazırlıklara başladı. Fenerbahçe taraftarı 300 kişilik salondaki koltukların tamamına yakınını doldurdu. Film başlamadan Fenerbahçe marşları, sloganları, şarkıları cep telefonlarının ışıkları altında coşkuyla söylendi, filmin bazı sahnelerinde heyecan ve coşkuyla Fenerbahçe sloganı atıldı.

Filmde 1918-1923 yılları arasında düşman kuvvetlerinin işgal ettiği Anadolu’da verilen direnişi, mücadeleyi özellikle milli mücadeleyi örgütlerken baskılar karşısında umutsuzluğa kapılan halkın durumuna karşılık yaşanan spordaki başarıların savaşta ne kadar etkin olduğu anlatılıyor. Kazanılan General Harington Kupası’nın başarıyla biten Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü beyaz perdeye yansıtılıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le işgal altındaki İstanbul’da başlatılan mili mücadelenin dalga dalga tüm Anadolu’yla bütünleşen direnişinde Fenerbahçe Kulübünün rolü filmde ön plana çıkartılıyor.

Film ve Organize hakkında yapılan açıklamalar:

Nail Gül (Köln Fenerbahçeliler Derneği Başkan Vekili): Gördüğünüz gibi bir aileyiz ve her zaman büyüklüğümüzü bu tür orgaizasyonlarda görmekteyiz. Film vizyona girdikten sonra heyecanla filmi beraber izleyelim, seyrederken sevincimizi, üzüntümüzü beraber yaşayalım ki bu camia kenetlensin ortak duyguyu paylaşsın. Her zaman söylediğim gibi bu camia hiçbir camiaya benzemiyor bu bir takım tutma değil bu bir ruh, bu bir aşk, bu bir sevda, bu bir hizmet onun için 300 kişinin bir araya gelerek oluşturduğu güzelliği, enerjiyi anlatmaya kelimeler yetmez. İyi ki Fenerbahçeliyim.

Nedim Demirci (Köln Fenerbahçeliler Dernegi Genel Sekreteri): 1918-1923 yılları arasında verilen milli mücadelede Fenerbahçemizin rolünü, verdiği mücadeleyi, özellikle de Harington kupasını kazanarak çaresizlik, moralsizlik içerisindeki halka vermiş olduğu kazanma ve başarma duygusunu bugün burada seyredeceğiz. Bunun için çok mutlu ve gururluyuz. Fenerbahçemiz için de büyük bir tanıtım oldu, özellikle tarihimizi ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen mücadelenin gururunu üyelerimizle beraber seyredeceğiz.

Recep Demirbilek (Fenerbahçeliler Derneği As Başkanı): Köln Fenerbahçeliler Derneği olarak Fenerbahçemizin tarihini, özellikle Kurtuluş Savaşında vermiş olduğu mücadeleyi görmek ve bilmek için böyle bir organizeyi gerçekleştirdik. Deriz ya Fenerbahçe bir Cumhuriyettir diye boşuna söylenmiş bir laf degil çünkü Cumhuriyetin kurulmasında verilen mücadelede Fenerbahçe Spor Kulübünün ve bu uğurda mücadele etmiş, şehit düşmüş sporcularımızın önemi çok büyüktür. O yüzden bir kez daha iyi ki Fenerbahçe’liyim diye haykırıyorum.

Dilek Işıklar (Köln Fenerbahçeliler Dernegi Üyesi): Böyle bir organizasyonun parçası olduğum için çok gururluyum. Filme gelirsek koyu Atatürkçü ve de Fenerbahçeli olduğumdan dolayı filmi seyretmek için çok heyecanlıyım. Filmin adı sarı lacivert bir de gönül verdiğimiz renkler de sarı lacivert olunca mutlu olmamak elde değil.

Selma Demirbilek (Köln Fenerbahçeliler Dernegi Üyesi): Bizim tarihimiz o kadar köklü ve güzel ki kim ne yaparsa yapsın bunu yıkmaya gücü yetmez. Böyle bir gecede Fenerbahçeli olarak bulunmaktan, bu kadar coşkulu kalabalığı görmekten dolayı çok mutluyum. Bugün ayrıca sevgili başkanım Ali Koç’un bana imzaladığı atkımı da size göstermek istiyorum çünkü benim için çok önemli, başkanımızı çok seviyoruz inşallah bizi bırakmaz onun önderliğinde nice zaferler kazanırız. En büyük Fenerbahçe…

Sevgi Gürer: Ben ve eşimde Fenerbahçeliyiz, arkadaşlarımız, dostlarımızla böyle bir film dolayısıyla bir arada olmaktan Atatürkün kızları, kadınları olarak kendimizle, birbirimizle gurur duyuyoruz.

Seher Maden: Köln Fenerbahçeliler Derneğimizin düzenlemiş olduğu bu organizasyonda filmi seyretmek için heyecanla bekliyoruz. Burada aynı maç atmosferi var kendimi sanki Kadıköy’de hissediyorum. Çok güzel ve tarih kokan bir film olduğunu duyduğumdan dolayı heyecan vemerakla bekliyorum.

Eyüp Saraçoğlu: Çok büyük bir duygu bu, böyle bir kulüp daha yok. Fenerbahçe başlı başına farklı bir camia ve farklı bir kültür. Bugünü bize yaşattığı için çok mutluyuz, Fenerbahçemiz ve ülkemiz adına gurur duyulacak bir film oldu umarım herkes keyifle izler bizlerde merakla bekliyoruz. Futbol aslında birleştirici bir güç olarak geçmişte hep böyle olmuş, bugünde böyle olmasını temenni etmek istiyorum.

Hasan Ateş: Ben Kadıköy’lü olduğum için Fenerbahçeyi, Koç gurubundan Almanya’ya geldiğim için de Ali Koç başkanı destekiyorum. Organizeyi düzenleyen arkadaşların davetiyle onlara destek vermek için buraya geldim. Organizeye yapanlar zaten arkadaşlarımız ve çok büyük emek vermişler, bir damla da olsa yardımcı olabiliyorsak ne mutlu.

Ahmet Altınova: Ben aslında Türk futbolundan uzak birisiyim ama bugün hepimiz Fenerbahçeliyiz. Beni en çok etkileyen Suudi Arabistan’da Fenerbahçenin maçı boykot ederek tepki koyması bizler de bir sevdanın oluşmasını sağladı. Bugün de filmi seyretmek için Köln Fenerbahçeliler Derneği’nin misafirleri olarak destek olmak için buradayız ve bizlere hediye edilen Fenerbahçe atkısını da onurla boynumuzda taşıyoruz.

Mustafa Bozoğlan: Çok güzel bir yapım olmuş, Fenerbahçe tarihinin Emperyalistlere karşı vermiş olduğu mücadele en güzel bu şekilde anlatılabilinirdi süper bir film olmuş. Ben tuttuğum takımım Fenerbahçemle gurur duyuyorum, zaten Fenerbahçeli olmak bir ayrıcalıktır. Bu filmi seyrettikten sonra ne kadar doğru karar verdiğimin farkına vardım. Birgün herkes Fenerbahçeli olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir