Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Kurumları: Gazetecilik suç değildir!

Alevi kurumları, Pir Haber Ajansı ve CAN TV Muhabiri Diren Keser’in tutuklanmasına yazılı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdiler. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu (AFA) tarafından yapılan ortak açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

”Ülkemizde gün geçmiyor ki antidemokratik bir uygulamaya maruz kalmayalım. Daha dün 7 kadın canımızın katledilme haberlerini okurken, bu sabah basın emekçisi Diren Keser’e yönelik tutuklama haberini okuduk. Pir Haber Ajansı ve CAN TV basın emekçisi gazeteci ve program sunucusu Diren Keser, 2017 yılındaki sosyal medya hesap paylaşımları sebebiyle devam eden davasında tutuklama kararı çıkmıştır. Diren Keser’in tutuklanmasıyla; başta Aleviler olmak üzere, Kürt halkının, ezilenlerin, kadınların, LGBTI+’ların, emekçilerin, sokağın, ekolojik dengenin sesi olan Pir Haber Ajansı susturulmak isteniyor.

Gazetecilerin haber yapma haklarını engellemek, hakikatın ortaya çıkmasını ve toplumun tarafsız haber almasını engellemektir. Diren Keser başta olmak üzere, şu an cezaevinde bulunan gazetecilerin,

haber yapma haklarının elinden alınmasını ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmasını kınıyor, her daim onlarla dayanaşacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Gazeticilik ve basın özgürlüğü kapsamındaki çalışmalar suç sayılamaz!

Özgür basın susturulamaz!

Gazeteciler serbest bırakılsın!”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir