Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DÜŞÜN ALEVİLERİN YAKASINDAN YETER ARTIK!

X’te bir tweetini alıntıladığı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Partiyi mezhep partisi yapamadınız hevesiniz kursağınızda mı kaldı? CHP’nin yakasından düşün”  diye yazan Youtube yayıncısı Bahar Feyzan’a başta Aleviler olmak üzere CHP milletvekilleri  ve çok sayı da siyasetçi tepki gösterdi.

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik’e verdiği röportajda “Yerel seçimlerde başarısızlık olursa oturup tartışacağız. Aday belirleme süreci daha sağlıklı olabilirdi. Bu süreçte benim fikrim sorulmadı” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasını alıntılayan YouTube yayıncısı Bahar Feyzan, şunları yazdı:

“Hangi sıfatla?

Partiyi mezhep partisi yapamadınız hevesiniz kursağınızda mı kaldı?

Alevi olmayanın görev alamadığı CHP’den, inancına bakmaksızın görev alan CHP zorunuza mı gitti?

Türkiye siyaset tarihinin en karanlık ve en utanmaz eski genel başkanı olarak tarihe geçme utancı da size yetmiyor anlaşılan…

Türkiye’nin ve CHP’nin yakasından düşün.”

Feyzan’ın bu paylaşımına başta Aleviler olmak üzere çok sayı da CHP’li yönetici ve siyasetçiler tepki gösterdi.

 Yazar Turan Eser, şu ifadeleri kullanarak Bahar Feyzan tepki gösterdi:

Tam bir Şeyhülislam dili kullanmış Bahar Feyzan!

Alevi nefretini, zehirli ayrımcılık düşüncesine kılıf yapmış. Kılıçdaroğlu üzerinden Alevilere hakaret etmeyi gazetecilik sanan katıksız bir cehalet göstergesi çirkinlik. Mezhepçi bakışı ve nefret dili, genetik kodundaki ayrımcılığını dışa vurmuş.

Ayrıca utanmadan “söylediklerimin arkasındayım” diyor. Alevilere yönelik asırlardır süregelen nefret ve ayrımcılığın günümüzdeki çirkin yüzü!

Sadece yüzü değil, düşünceleride botokslu!

Asırlardır Sünnilik üzerinden inşa edilmiş siyasete ve iktidara tek bir cümle kurmayan ama kamu görevlerinde ve siyaset ayrımcılığın en vahşi ve soğuk yüzünü yaşayan, tek derdi eşit yurttaşlık, eşit haklar, demokrasi ve laiklik olan Alevilere nefret suçu üzerinden mezhepçi siyasi yorum yapmak, bu zatın sadece entellektüel cari açığını değil, aynı zamanda insan hakları fukaralığını dışa vurmuş

 DEM İstanbul Milletvekili Celal Fırat: “Sizin bu zihniyetiniz, Selçuklu-Osmanlı ve ne yazık ki Cumhuriyet döneminin tekçi, baskıcı, Türk-Sünni İslam sentezi anlayışının bir tezahürüdür.”

“Bir siyasi partiye oy verenlerin, siyasi kimliğini , hak sahipliğini, inancını, sosyal ve kültürel özellliklerini sorgulamak hiç kimsenin haddine değildir.

Tüm baskılara ve asimilasyon politikalarına rağmen, Alevi toplumu inançsal kimliğine ikirciksiz sahip çıkarak bu güne gelmiş entelektüel bir toplumdur.

Sizin bu zihniyetiniz, Selçuklu-Osmanlı ve ne yazık ki Cumhuriyet döneminin tekçi, baskıcı, Türk-Sünni İslam sentezi anlayışının bir tezahürüdür.

Yani sizin gibi düşünenlerin karanlık zihniyetidir. Sayın Kılıçdaoğlu üzerinden Alevilere saldırmak, hakaret etmek rezilliğin ta kendisidir. Sizin yaptığınız bir Kılıçdaroğlu eleştirisi değil, ‘Alevi nefretinin’ dışa vurumudur.

Şimdiye kadar hangi genel başkanın inancı tartışma konusu edildi ve o topluluk mahkum edildi. Aleviler, Ecevit’e, İnönü’ye, Baykal’a, İhsanoglu’na, İnce’ye, belediyelere ve daha da ismini sayamadıklarıma Alevi oldukları için mi oy verdiler.

Ayrıca, Alevilerin biricik görevinin de CHP ye hizmet etme gibi görme devri de çoktan bitti.

Ve Türkiye siyaset tarihinin en karanlık, en utanmaz süreci yaşanıyorken, kirli, nefret dolu sözleriniz, Alevi toplumun hafızasında yerini almıştır.

Alevi toplumunun hafızası çok berraktır.

Kendisine saygı duyanı da, duymayanı da, siz ve sizin gibilerinin de bu hastalıklı yaklaşımını asla unutma.”

Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Haydar Baki Doğan: “Bu yazı Alevilerin eşit yurttaş haklarına saldırı niteliğindedir.”

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: “Kabul edilemez.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer: “Özür dilemeye davet ediyorum.”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç: “Sadece sizin değil sizi fonlayan patronunuzun da fikri.”

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı: “Bahar Feyzan’a kim sahip çıkar bilemem ama CHP genel başkanlarına, bütün CHP’liler sahip çıkar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir