Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

SİVAS DAVASINDA ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRECEK

– Turan Eser –

Bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki Sivas Madımak Oteli Katliamı davasına katıldık.
Aileler, PSAKD ve Alevi kurum temsilcilerinin yanısıra bazı demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri mahkemede hazır bulundular.

Davanın Avukatlarından Şenal Sarıhan, 2 Temmuz 1993 Sivas katliamının firari üç sanığın bugüne kadar yakalanmaması ve zaman aşımına uğratılma endişesnden dolayı mahkeme heyetinin bu aranan sanıklar hakkında karar vermesini talep etti.
Mahkeme heyeti, Sivas katliamının suçlularından Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkında verilmiş yakalama kararının devamına karar verirken, bir sonraki davanın 26 Eylül 2019 tarihinde saat 14.00 devamını ilan etti.

Davanın zaman aşımına uğratılmaması, sanıkların suçlarının sabit olduğu ve deliller ile kanıtlanmış suçlarından dolayı karara bağlanması ve sanıklarında kırmızı bültenle aramasına devam edilmesini dava avukatı Şenal Sarıhan tarafından talep edilidi.
Dava önceki süreçte, Sivas davasında zaman aşımının 2014 yılında tamamlanacağına ilişkin DGM ve 1. Ağır Ceza Mahkemesinin görüşlerinin, şu anki dava tutanaklarına, zaman aşımının 2023 olarak belirtildi.

Oysa evrensel hukuk normlarına göre insanlığa yönelik suçlarda zaman aşımı olmazken, Türkiye’de bir insanlık suçu olan Sivas Madımak Katliamı zaman aşımları ile kapatılmak ve bir insanlık suçunun üstü örtülmek istenmektedir.
SİVAS DAVASINDA ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRECEK
SİVAS’I UNUTMAYACAĞIZ, UNUTUURMAYACAĞIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir