Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF’NİN 30. YIL BW RESEPSİYONU BAŞARILI BİR ÇALIŞMA ÖRNEGİ OLDU!

“Yol bir sürek bin bir. Einheit in Vielfalt”!.

Dün akşam Stuttgart’ın tarihi önemli salonlarında biri olan neuen Schloss BW alevi toplumu ve Avrupa Alevi hareketi içinde önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

BW Ayelet örgünün çağrısı ile akşam 18’de bir araya gelen ayelet bünyesindeki AKM ve sivil toplum kurumları ile siyasal partilerden ve sendika kuruluşlarının da katılmış olduğu büyük bir etkinliğe sahne oldu.
Deyim uygunsa ayelet parlamentosunun AFD dışında bütün partilerin üst düzeyde ve BW ayelet Meclis başkanı Muhterem ARAS ve ayelet iç işleri bakanı Strobl, çeşitli partilere mensup milletvekillerinin ve bir çok siyasal partinin de yer aldığı resepsiyon BW-AABF yk adına Ergün ÖZCAN’nın ve AABF yk adına ise Ufuk ÇAKIR’ın 30. yıla gelen süreci anlatan kısa film gösteriminin ardında katılan konukları selamlamadıktan sonra konukların yaptığı konuşmaların genel olarak Alevilerin Almanya’da uyun ve entegrasyona önem veren ve neredeyse 800.000 yakın bir kitlesi ile toplumsal barışı koruyan ve birlikte yaşama önem veren, ayrımdan öte bir duygu ile çok anlamlı ve başarılı bir topluluk olduğu daha çok öne çıkarken, buna verilecek örnek; SPD’nin BW Meclis sorumlusunun verdiği cevap ise artık Ayelet düzeyinde de öteki eyaletlerdeki anlaşmalara dikkat çekerek burada da bunu zamanının geldiğini ifade etmesi büyük bir alkış alarak bu doğrultuda somut bir adıma işaret etmesi geceye adeta damgasını vurması açısında önemliydi.

Muhterem ARAS’ın Alevileri hava, su, toprak ve ışık dörtlemesi ışığındaki açıklaması her şeyin doğada var olduğu, ve ne ararsan var insanda diyen yaklaşımı esasında Aleviliğin de bir doğa dini ve ınsan sevgisinin önemine vurgusu önemliydi.
Kültürel dinlerde Türkçe ve Kürtçe deyişlerin sazın ve meyin söz ile kucaklaşmasına eşlik ettikten sonra alt salonda misafirler için hazırlanan açık büfede dostça muhabbetlerin eşliğinde gece saat 22’ye kadar devam ederken güne dair söylenecek bir tek söz teşekkür, wesu warbe, Danke.

Hak verilmez alınır, alınan bütün bu haklar 30 yılın kazanılmış haklarıdır. Önemli olan bu hakları korumak ve büyütmektedir.

Yüzünü güneşe dönen ve benim kıblem insandır diyenler, insana değer veren ve bu değerleri büyüyenlere selam olsun.#aabf30
Aşk ile

Saygılarımla
Hüseyin Yanaç / Stuttgart-Mitte

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir