Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF İNANÇ KURULU: ” HALKA YAKIN OLMAK, HAKKA YAKIN OLMAKTIR ”

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, toplumsal demokratik Alevi örgütlerinin inanç kurulları hem bayarama, hem de  kurban lokmasına ilişkin kamuoyuna yönelik yazılı açıklamalar yapmaya başladılar.

” EN BÜYÜK KURBAN KİŞİNİN KİNİ, KİBRİ, BENLİĞİ, BENCİLLİĞİ KURBAN EYLEMESİDİR ”

Kurban lokmasıyla ilgili ilk açıklama, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu / İnanç Kurulu’ndan geldi.  AABF / İnanç Kurulu, ” Halka yakın olmak, Hakka yakın olmaktır ”  başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada‚ kurban lokmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı: ” Cenabı Hak nazarında en büyük kurban kişinin kini, kibri, benliği, bencilliği kurban eylemesidir. Yol dilinde buna kısaca Nefsini tığlamak diyoruz. Kurban İbadetin bir parçasıdır. Kul hakkına sahip çıkmak. Darda, zorda olana el uztmak, haksızlıklara karşı çıkmak, toplumun barışı, dostluğu için çalışmak, ilim öğrenmek, insanlığın refahı, doğanın korunması kısaca insalık için gerekli olanı yapmak yapılacak en büyük kurbandır.
Gaye Hakka yakın olmak ise, Hak için yapılması gerekenler bunlardır.”

” SENEDE BİR KURBAN YOL’A TALİP OLANIN BORCUDUR ”

Aslı Şah-ı Merdan,Güruh i Naci
Gerçeğe bağlıdır bu yolun ucu
Senede bir kurban talibin borcu
Pir-i Tarikata indi bu kurban…”

Pir Sultan Abdal’ın  kurban lokmasıyla ilgil yazdığı deyişin bir dörtlüğüne de yer verilen açıklma şöyle devam etti: ” Senede bir kurban yol’a talip olanın borcudur, Senede bir kere Erenler meydanında, Pir huzurunda özümüzü dar’a çekmeli, arınmalı, Kurban lokmamızıda vermeliyiz. Bir kurbanın tığlanması gerekiyorsa inancımızdaki kurallar ve kaideler dahilinde Kurban tığlanır.”

” ALEVİLİKTE KURBAN BİR RIZA LOKMASIDIR ”

Alevilerin kurbanı bir rıza lokması olarak göremeleri gerektiğine vurgu yapılan AABF İnanç Kurulu‘nun açıklmasının davamında, kurbanın Alevilikteki yeri ve önemi üzerine  şunlar kadedildi :  ” Alevilikte kurban bir rıza lokmasıdır. Kurban adı altında kimi çevrelerin yaptığı gibi Hayvanlara eziyet etmek, ortalığı kan gölüne çevirmek değildir. Lokmalarımızı Eğitim gören gençlerimize, muhtaç olan canlarımıza, doğal afet’e uğramışlara, İnsanlığın yararına toplumsal hizmet veren kurumlara, cemevlerimize, kısacası yardıma muhtaç olana bir katkı olarak vermek, bağışta bulunmak, Hakkın rızasını kazanmaktır.”

” İNSANLIĞIN RIZALIĞINI KAZANMMIŞ İSEK, HAKK’IN DA RIZALIĞINI KAZANMIŞİZDİR ”

Bayramların toplumsal dayanışma açısından önemli olduğuna vurgu yapılan açıklmada, hoşgörünün insanlık açısından önemine ilişkin ise şunlar ifade edildi: ‘‘İnsanlığın rızalığını kazanmış isek, Hakkın da rızalığı kazanmışızdır. Bayramlar bir araya gelmenin, barışmanın ve dayanışmanın da bir vesilesi olmalıdır.Cemevlerimizde yolumuza uygun bir şekilde Kurban erkânı yürütülmeli ve İnancımızda Kurbanın ne olduğu hakkında gerekli açıklamalar yapımalıdır.

Şahı-Merdanın adaleti, İmam Hüseyinin duruşu, Hünkar Bektaşı velinin höşgörüsü yeryüzünde hakim olunca insanlık için hergün bayramdır.

Bayramın Dünya halklarına Barış ve Huzur getirmesi dileğiyle…
Hakk-Muhammet-Ali Kurbanlarınızı ve Lokmalarınızı kabul eylesin.”

Video Haber: Serpil Çelik Mert

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir