Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dayanışma Darda Olanın Zorda Kalanın Yeryüzü Kardeşliğidir

– Şilan Sürmeli –

Tarihsel birlikteliğin, bir arada olma inancının, ortak akılda buluşmanın kavramı dayanışma, komünaliteyi içinde barındıran Alevilik inancında ve Alevi toplumunda en çok dile getirilen kavramlardan biri.

Artan eşitsizlik ortamında ‘özünde insan olmaya gelen’ bizlerin de aynı zamanda en çok kullandığı kelimelerden.

Dayanışma kavramı üzerine

Dayanışma kavramı tabandan gelen ve gönüllü birlikteliğine dayalı bir kavramdır.

Hem somut bir anlamı hem de ilerisi için umudu içinde barındıran, uzun zamandır da ihtiyacını daha çok hissettiğimiz bir kavram.

Alevilikte de bu kavram aslında sorumlu bir yurttaşın benliğinde taşıması gereken bir zorunluluk ve sorumluluktur. Toplumsal yaşam döngüsünde insana duyulan sevgi, doğayla kurulan ilişki, hayvanlara verilen değer sadece saygının değil dayanışmayı kültür eden bu inancın ana düsturudur.

Bu yüzden toplumlar/insanlar hangi ekonomik-sosyal-toplumsal düzenden geçiyor olursa olsun birbirleriyle kurduğu ilişkide dayanışma düsturunu ‘insan-ı kamil’ olma yolunda bir eşik olarak görmelidir.

İnsanlığın yaşama bakışını ve doğayla kurduğu ilişkiyi kendi çıkarları için kullanan kapitalist egemen sisteme inat kolektifliğin, komünalitinin önemini anlatan bu kavram suya, dağa, taşa, börtü böceğe kendine fayda için değil yaşamda birlikte varolmanın özverisiyle ilişki kurmamız gerektiğini anlatır.

Nasıl bir dayanışma?

Günümüzde artan çelişkiler, çatışmalar, ikilemler, tutarsızlıklar, istikrarsızlıklar, üstüne üstlük bir de son günlerde dünyanın korunmaya çalıştığı corona virüsle de birlikte insanlık için bu dünya daha da zorlaştırılıyor.

Bu durumların hepsi, içinde bulunduğumuz sitemin, insanlığın doğayı sömürmesi ve hükmü altına alması gerektiği yolundaki bazı temel kavrayışların, insanın insan üzerindeki tahakkümünün ve sömürüyü bir mubah yol olarak gören egemen anlayışın bir sonucudur.

O yüzden inşa edeceğimiz dayanışma ağlarının sadece bir yardım çağrısı değil başka bir dünyanın olabileceğinin de umudunu ve mücadelesini barındırmalıdır.

Ortaklaşa kültürün önemini kavratan ama çarkları döndüren bu düzenin bozukluğuyla da yüzleşen, hesaplaşan bir dayanışma kardeşliği ve bilinci yaratmalıdır.

Aşk ile canlar…

Yol Erenleri Bültenimizin 7.sayısında

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.