Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Cumhuriyet Kadınları Derneği İstifalarla Sarsıldı

5 Aralık 1997 de 32 kurucu üyenin katkıları ile kurulan, 82 şubesi ve 10 bin üyesi bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği’ni, Vatan Partis ele geçirdi. Geçtiğimiz aylarda yapılan seçimli genel kurulda, CHP’nin desteklediği Nuran Heper’in önderliğindeki liste seçimleri kaybetti. Cumhuriyet Kadınları Derneği‘nin yönetimine, Vatan Partisi’nin desteklediği Prof. Dr. Tülin Oygür başkanlığındaki bir ekip seçildi.

Tulin Ogür başkanlığındaki yeni yönetim, AKP- MHP ve Vatan Partisi blokunun yanında saf tutarak, Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin kurcu değerlerinden, amaç ve ilklerinden uzaklaşarak VP‘in kadın kolları gibi çalışmaya başladı. Tulin Ogür başkanlığındaki yeni yönetim, CHP’ye yakın olan kadınlardan yönetimi devraldıktan sonra, AKP- MHP-VP bulokunu politikları doğrultuşunda çalışmalar yaparak Cumhuriyet Kadınları derenekten taşfiye etmenin uğraşı içine girdiler.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) bünüyesinde yaşanan bu zemin ve eksen kayması laiklikten, eşit haklardan ve demokrasiden yana olan ilerici ve sosyal demokrat kadınları ciddi şekilde  rahatsız etti. Bu durum rahatsiz olmayıda aşarak istifalara yol aaçtı. Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Kurucu Genel Başkanı ve 26. dönem CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CKD’den istifa ettiğini açıkladı. Şenal Sarıhan istifa gerekçesine ilişkin şunları ifade etti: “Derneği kuran ve yıllarca emek veren tüm arkadaşlarımın ve kendi emeğime olan saygı ile bugüne dek dernekle üyelik bağımı koparmadım. Ancak giderek gericiliğe teslim olan dernek politikaları karşısında istifayı yeğleyen arkadaşlarımıza ilişkin olarak dernek genel başkanı tarafından yapılan hakaret, karalama ve gerçeğin ters yüz eden açıklama karşısında duyduğum utanç ve iç yangısı ile istifa ediyorum” dedi.

17 YIL GENEL BAŞKANLIK YAPTIM

CKD Kurucu Genel Başkanı Şenal Sarıhan  istifa etmesine ilişkin yaptığı açıklamanın devamında, şu ifadekere yer verdi:  “CKD’de, arkadaşlarımın oyları ile kurucu başkan ve on yedi yıl genel başkan olarak görev yaptım. Tüm kurucularımız, yöneticilerimiz ve şubelerimizle büyük bir kararlılıkla kuruluş ilkelerimize sahip çıkmaya çalıştık.

Kadının şiddetten korunmasından, laik eğitim ve demokratik Anayasa taleplerine her konuda emeğimizi tüm kadın arkadaşlarımızın emeği ile birleştirdik. Cumhuriyet Mitingleri’nin ateşleyicisi ve düzenleyicisi olduk. Ne var ki o dönemdeki adıyla İşci Partili arkadaşların, kongrede yarattıkları kavga ortamı nedeni ile ertelediğimiz genel kurulu, erteleme kararına karşın fiili durum yaratarak gasp eden parti taraftarları, bizim aday olmadığımız bu seçimde yönetime geldi. O tarihten başlayarak adım adım, dernek yönetimi, siyasi partilerden bağımsız olması gereken yapısını, önce İşci Partisi, ardından da aynı ismin devamı olan Vatan Partisi’nin kadın kollarına dönüştürdü. Anılan tarihten bu yana derneğin amacı doğrultusunda en ufak bir çalışma yapılmayarak, iktidar politikaları ile de özdeşleşen parti kuyrukçuluğu tercih edildi. Daha da ileri gidilerek, demokrasi ve özgürlük taleplerine düşman kesildi.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir