Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HAKK‘LA BÜTÜNLEŞMEK NEFS’i YOLA KURBAN ETMEKTEN GEÇER.

 

Toplumsal demokratik Alevi hareketinin inanç kurulları her yıl olduğu gibi, bu yılda Kurban Bayramı’na ilişkin yazılı açıklamalar yaptılar. Alevi  inanç kurulları yaptıkları açıklamalarda, özellikle Alevilerin hem bayarama, hem de  kurban lokmasına nasıl baktıklarına ilişkin görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmayı öne çıkardılar.

‘‘ KURBAN İYLİĞİN  SEMBOLÜDÜR‘‘

Kurban Bayramı’na ilişkin yazılı bir açıklmada, AABK İnanç Yol  Erkan Kurulu yaptı. AABK İnanç Yol  Erkan Kurulu, ” Halk’la bütünleşmek  nefs’i yola kurban etmekten geçer  başlıklı açıklmada,”  Her mesajımızda belirttiğimiz gibi bu yıl maalesef Covid 19 pandemisi dolayısı ile alışılmışın dışında sevinçlerimizi,Erkanlarımızı, acılarımızı ve sosyal yaşantımızı yaşamaktayız.

Zaman içinde hepimiz bu sıra dışı yaşantıya alışsakta yine de inançsal görevlerimizi yasaların ön gördüğü çerçeve içerisinde uygulamaya çalışıyoruz.

Kurban Erkan’ımızı belki çok kitlesel olarak tüm Cemevleri’mizde beraber yürütemesekte, önemli olan o Kurban sözcüğünün altında yatan asıl mesajı ve asıl nedeni hayata geçirebilmektir. Hakk ile Hak olmanın, nefsini ve vicdanını yola kurban etmenin, darda ve zorda olanın yardımına koşmanın, umutsuzluğa düşmüş olanlara umut olmanın Kurban kadar kutsal olduğunu bilmemiz gerekir. Kurban iyiliğin sembolü ise; elimizden gönlümüzden geldiği kadarı ile ihtiyaç sahibi her kim ise onun yanında olmak, ve yardımına koşmak çok önemlidir. ‘‘ denildi.

 

‘‘KURBAN DEMEK DAYANIŞMA DEMEKTİR‘‘

Alevilerin kurbanı bir dayanışma lokması olarak göremeleri gerektiğine vurgu yapılan AABK İnanç Yol ve Erkan Kurulu ‘nun açıklmasının devamında, kurbanın Alevilikteki yeri ve önemi üzerine  şunlar kaydedildi: ‘‘

‘‘Kurban demek dayanışma demek, Kurban emek demek, Kurban cömertlik demek,Kurban nefsini arındırmak aç olanın halinden anlamak demektir. Günümüzde belki kimsenin bir yemeklik ete ihtiyacı yok; ama bir öğrenci okutmak, yoksulun karnını doyurmak, düşenin elinde tutup onu hayata tekrar tutunabilmesini sağlamak, paylaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneğidir.

Gönülden verilen bir elma da bir Kurbanla eşdeğerdir, yeterki gönülden olsun, yeterki samimi olsun.

Alevilik felsefesi hiç bir zaman diliminde bireysel kendini var etmemiştir, sürekli toplumsal dayanışma felsefesi üzerine kuruludur. Cem Erkan’ında da, Matem oruçlarımızda da ve bütün inançsal ritüellerimizde hep toplumsal, hep dayanışma ve bölüşme temeli üzerinde durur. Bu temel elbette Kurban Erkan’larımız içinde geçerlidir. Çünkü içinde özünü Kurban eden bir ilkeyi savunur. Bu değerler Alevi toplumumuzun özellikle kaideye alması gereken önemli kriterlerdir.

Özel inanç günlerimizdeki manevi değeri iyi anlamak ve algılamak Yol’a hizmette önemli bir adımdır. Çocuklarımıza ve gelecek genç nesillerimize inancımızı, ve yolumuzun gereğini anlatalım. Onların önünde bir meşale gibi ışık olmaya ve güzel Yol’umuzu onlara doğru aktarmaya çalışalım.

Özümüzü dara çekeceğimiz, nefsimizi Kurban etmeye hazırlandığımız bu Kurban Erkan günlerimiz arifesinde bütün dünya insanlarına, barış ve huzur dolu bir gelecek olması özlemiyle; niyetleriniz ve kurbanlarınız Hakk katında kabul ve makbul olsun.

Hakk Muhammed Ali, Pir Hünkar Hacı Bektaşi Veli ,Boz atlı Hızır Lokmalarınızı,Niyazlarınızı, ulaştırdığınız her muhtaç Can için o günün bayram olmasını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.