Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Faşizme İnat, Yaşasın Sanat!

20 bin yıllık tarihi ortaya çıkaran gençler, Nazilere karşı da savaştılar!İkinci Dünya Savaşı tüm hızıyla devam ederken 4 Fransız genç tarihe ışık tutacak bir yeri keşfetti. Lascaux Mağarası olarak anılan bu yer insanlık tarihine yeni bilgiler kattı. Lascaux Mağarası, Fransa’nın güneybatısındaki Dordogne bölgesindeki Montignac köyü yakınlarında yer alıyor.
600’den fazla paryetal duvar resmi mağaranın iç duvarlarını ve tavanlarını süslüyor.

Resimler günümüzden 20 bin yıl (MÖ 20 000) öncesine aitler.

12 Eylül 1940 tarihinde 18 yaşındaki Marcel Ravidat’ın köpeği Robot mağaranın içine düşer. Ravidat, arkadaşları Jacques Marsal (16 yaşında), Georges Agnel (15 yaşında) ve Simon Coencas’i (13 yaşında) köpeği kurtarmak için yardıma çağırır. Böylece dört kafadar, 15 metrelik bir bacadan mağaraya girerler. İçeri girdiklerinde duvardaki resimleri görürler. Bu çok önemli tarihöncesi duvar resimleriyle, insanoğlunun ilk imgelerine rastlarlar. Nitekim, bu ilk imgeler sanatın başlangıcı olarak gösterilen çalışmalar olarak kabul edilir.
20 bin yıl önceye ait bu duvar resimlerini bulan Marcel Ravidat 1943 tarihinde Hitler tarafından işgal edilen Fransa’da direnişçilere katılarak Faşizme karşı savaşır. Simon Coencas’ın anne ve babası ise Nazi kamplarında can verir. Simon ise kamptan kaçmayı başararak direnişçilere katılır ve Nazilere karşı savaşır. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle, dört kafadar Lascaux Mağarası’nı ziyarete açarlar. En önemlisi, 20 bin yıl öncesine ait olan, insanoğlunun ilk imgelerini, Nazilere teslim etmezler.
Erdal Kılıçkaya
28.07.2020

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir