Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÖLÜME GİDERKEN

Fransız kimyacı-Doğa bilimci-sosyolog ve Avukat modern kimyanın önde gelen isimlerinden, maddenin bir başka maddeyle tepkimesinden yanmasını tehlikesini araştırır, Lavoisier 51 yaşında 1794 ölüme mahkûm edilir. Mahkeme infazının giyotin ile gerçekleşmesine karar verir, yani başı vurulacaktır.

Bu arada cellattı beklerken bir araştırma ve kitap okumaktadır. Cellat geldiğinde okuduğu kitabın ucunu kaldığı yeri unutmamak için hafif katlar ve celladıyla birlikte giyotine irerlerken, Matematikçi arkadaşı Langrange’yi görür ve ona şunları söyler.

“Başım vurulup sepete düşerken gözlerime iyi bak şayet iki sefer göz kırparsam başım kesilse dahi beyin düşünmeye devam ediyor der.”

İnfaz gerçekleşir Lavoisier’in başı sepete düşerken gülümseyerekten iki sefer göz kırpar.

Matematikçi Langrange “Lavoisier” ölürken bile ispat arayışı, bilimselliğin mücadelenin yüzyıllar sürecek meşalesini yakanlardan biriydi. Mezopotamya ve Anadolu’da gerici yobaz anlayışa başkaldırmış değerler hep olmuştur.

Şu günlerde Muharrem ayı, tarih boyunca barış ayı olan muharrem ayı Kerbela`da 72 canı katleden yezit ve ordularını lanetleyen Alevi vatandaşlarımız matem orucu tutmaktadırlar, bu karşı duruş doğru bildikleri yoldan şaşmamaları, dönemin YEZİT’lerini hep korkutmuştur. Bu aydın duruşunu Batı’da Martin Lutherler, Diyojenler gösterirken, Doğu coğrafyasında Halac-ı Mansurlar ; Nesimiler; Pir Sultanlar, Denizler ve en sonda EBRU TİMTİK göstermiştir. Gözünü kırpmadan Hakka yürürken doğru bildiği inançlarından bilimden Adalet’ten hiç ayrılmamıştır, Ebru´yu ölüme terk eden Yezitler gün gelir aynı adaleti istemek zorunda kalırlar.

Devr-in Daim olsun Ebru Can.

Ali Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.