Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CORUM, ISPARTA OLMAMIŞTIR! VİDEO

-Hasan Subaşı-

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi, Çorum Alevi Kültür Merkezi ve Frankfurt Alevi Kültür Merkezi tarafından ”Yol Kardeşliği Projesi” kapsamında inşa edilecek olan Kültür Merkezi’nin temel atma törenine Türkiye ve Avrupa Alevi kurumlarının temsilcileri, Çorum Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Çorum Alevi Kültür  Merkezi Başkanı Nurettin Aksoy, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Merkezi’nden yöneticiler, Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, AABK Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankaya, AABK Yöneticisi Haydar Aygören, AABF İnanç Kurulu Yöneticisi Narın Gülçiçeği Ana, AABF Hessen Bölge AKM’lerinden temsilciler, AABF Hessen İnanç Kurulu Başkanı Aliekber Erdem Dede, Frankfurt Cemevi Post dedesi Kasım Erdoğan, Frankfurt AKM Başkanı Cihan Özkaya, Frankfurt AKM ikinci Başkanı Yalçın Karakurt, Frankfurt AKM’den Mustava İlkyaz, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Almanya‘nın Köln kentindeki Çorumlular Derneği Başkanı Selahattin Toprakçı, Çorum Valisi Mustafa Çifçi, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, Çorum İl jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, Müftü Muharrem Biçer, Çorum AKP il Başkanı Yusuf Ahlatçı, Çorum CHP Merkezi İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, Çorum İyi Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı ve çok sayıda kişi katıldı.

Temel atma töreninde konuşma yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat; AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirerek, Alevi toplumunun taleplerine vurgu yaptı. Mat’ın konuşmasından rahatsız olan AKP iktidarının temsilcleri Isparta’da olduğu gibi, Çorum’da kürsüye yürüyemedikleri için tören alanını terk ettiler.

AKP iktidarının temsilcileri Çorum’da kürsüye yürüyememiş ve AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ı susturmaya yeltenmemişlerdir! Bu durum, Alevilerin özgür ve örgütlü iradelerinin dokunulmazlığı açısından önemlidir!

Hiç kuşkusuz, bunda Çorum’da sağlam bir Alevi örgütlenmesinin olmasının ve alanda bulunan Alevilerin dik duruşlarının önemli bir payı vardır! Bundan dolayı kimse farklı hesaplarla bu gerçeği çarpıtmanın uğraşı içine girmesin ve Isparta’da  yaşanan gerçekleri ters yüz ederek yeniden yazmak için uğraşmasın!

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat konuşmasında, ‘‘ Bu kültür merkezimizde, ” Gelin canlar bir olalım diyen Pir Sultanlar yetişecek. Her ne ararsan kendinde ara diyen H Hünkar Hacı Bektaş Veli’ler yetişecek. Gelin tanış olalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz diyen Yunus Emre’ler yetişecek ama Ebussuud’lar yetişmeyecek ” diyerek, Alevilerin adına söylenmesi gerekenleri söylemiştir.

Bu gerçekleri duymaya tahammül edemeyen Çorum Valisi Mustafa Çifçi, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, Çorum İl jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, Müftü Muharrem Biçer ve Çorum AKP il Başkanı çareyi tören alanını terk etmekte bulmuşlardı.Çorum’da Alevilerin özgür ve örgütlü iradelerine devleti temsil edenler müdahale edememişlerdir! Isparta’da  tam tersi bir durum vardı. AKP iktidarının temsilcileri, Isparta’da Alevilerin özgür ve örgütlü iradesine çok rahat bir şekilde müdahale etmişlerdir. Çorum’da yaşananlar ile Isparta’da  yaşananlar arasındaki en önemli farklardan birisi budur!

Çorum’da yapılan en büyük yanlış, temel atma törenide bir Cami imamının dua okumasıdır. Bu yanlışı yapanlar tutarsızlıklarının üzerini ne halkların kardeşliğiyle ne de hoşgörüyle örtemezler. Bu ucu açık olan bir ilkesizlik, tutarsızlı ve savurulmadır! Kendinize gelin canlar!

Çorum H.B.V. Vakfı ve AKM -Cemevi Başkanı Nurettin Aksoy Dede’nin, AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat konuşurken kürsünün yanına gelerek, Mat’a konuşmasını kısa tutması ve kullandığı kavramlar noktasında biraz dikkatli olması için ricada bulunması, zaaflı bir eğilim veya tutum olarak görülüp eleştirilebilinir. Fakat hiçbir kurum yöneticisi ve Alevi kadrosu, bu zaaflı tutumdan yola çıkarak İsparta’da  yaşananlar ile Çorum’da yaşananların ‘‘aynı şeyler‘‘ olduğunu kesinlikle ileri sürmemelidir, böylesi bir savunmanın tarafı olmamalıdır!

Gerçekleri ters yüz ederek Çorum’da yaşananlarla Isparta’da yaşananları aynılaştırmak ve Isparta’da yaşananları Çorum’un ‘‘ sisleri arasında‘‘ yeniden yazmaya meyil etmek, ‘‘ listeciliğin‘‘ Alevi hareketinin içinde yeşerttiği yanlış bir düşünce tarzının ürünüdür.

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın Çorum’da yaptığı konuşma doğru bir konuşmadır! Bu konuşma temelinde doğru bir tutum sergilenmiştir. Kimin ne diyeceğine bakmadan doğru olanın yanında saf tutmak, bizim mayamızda vardır!

Bu doğru tutumumuzu; Isparta’da yaşananları , Çorum’da yaşananların ‘‘sisleri arasında‘‘ yeniden yazmaya meyil olanların karşısında sağlam bir duruş sergilememizi ortadan kaldırmaz!

Doğruya doğru, eğriye eğri demeye davam edeceğiz! Çünkü, YOL‘a verdiğimiz ikrar bunu gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.